Loading...

Kiedy opłaca się zainstalować panele fotowoltaiczne?

Od wielu już lat zauważyć można rosnącą popularność instalacji fotowoltaicznych. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim jest to możliwość znacznego ograniczenia rachunków za energię elektryczną i uniezależnienie się od zakładu energetycznego. Ma to ogromne znaczenie w dobie rosnących opłat za prąd. Dodatkowo za fotowoltaiką przemawiają kwestie związane z ochroną środowiska. Zastanawiając się zatem nad montażem paneli fotowoltaicznych, dobrze jest wiedzieć, kiedy taka inwestycja się opłaca i dlaczego.

Kiedy opłaca się fotowoltaika?

W dzisiejszych czasach świadomość społeczeństwa dotycząca kwestii ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii stale rośnie. Dlatego też często decyzja o montażu paneli fotowoltaicznych nie jest podyktowana jedynie korzyściami finansowymi, ale również kwestiami ekologicznymi. Jak bowiem wiadomo, instalacja fotowoltaiczna w procesie produkcji energii elektrycznej nie generuje żadnych substancji szkodliwych do atmosfery. Oznacza to, że fotowoltaika pozwala na całkowite wyeliminowanie emisji gazów oraz spalin. Co równie ważne, dzięki instalacji fotowoltaicznej możliwe jest uniezależnienie się od zakładu energetycznego. W takim przypadku jakiekolwiek podwyżki cen prądu nie mają żadnego znaczenia dla osoby posiadającej panele fotowoltaiczne. Pamiętać jednak trzeba, że aby móc cieszyć się z korzyści, jakie przynosi instalacja fotowoltaiczna, spełnione muszą być odpowiednie warunki. Mowa tu choćby o właściwym miejscu montażu ogniw oraz ich mocy. Panele muszą być oczywiście dobrze nasłonecznione. Istotne jest tu zatem ich położenie.

Oszczędności finansowe dzięki obniżeniu kosztów

To opłacalność fotowoltaiki najbardziej przyczyniła się do jej popularności w ostatnich latach. Instalacja fotowoltaiczna pozwala w znaczący sposób obniżyć koszty energii elektrycznej. Dzięki panelom w ciągu roku w portfelu zostać mogą niemałe oszczędności finansowe. Fotowoltaika pozwala na samodzielną produkcję prądu, który zaspokaja potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego. Kiedy się zwraca fotowoltaika? Inwestycja wychodzi na 0 już po ok. 10 latach. Oznacza to, że po tym okresie można cieszyć się już zupełnie darmową energią elektryczną. Nie bez znaczenia jest także fakt, że instalacja fotowoltaiczna pozwala także magazynować nadwyżki wyprodukowanego prądu. Z takich zapasów korzystać można choćby zimną, czyli w okresie, w którym nasłonecznienie jest dość niskie. Tym samym fotowoltaika zaspokaja zapotrzebowanie na prąd przez cały rok. Dzięki temu spore oszczędności finansowe odczuć można już od razu po montażu i uruchomieniu instalacji fotowoltaicznej.

Korzyści związane z magazynowaniem energii elektrycznej

Jak wspomniano, fotowoltaika umożliwia magazynowanie wyprodukowanej energii elektrycznej. Mowa tu o wytworzonych nadwyżkach prądu, które powstają oczywiście najczęściej latem, czyli wtedy, kiedy nasłonecznienie jest największe. Istotne jest, aby wiedzieć, jak takie nadwyżki prądu można spożytkować. Przede wszystkim pamiętać trzeba, że nadwyżki prądu wykorzystać można jedynie przez rok od momentu ich wytworzenia. Jednym ze sposobów na ich spożytkowanie, jest zasilanie nimi gospodarstwa domowego w okresie jesienno-zimowym. Dzięki temu, w okresie, w którym wydajność paneli fotowoltaicznych spada, nie ma konieczności pobierania prądu z sieci energetycznej. Można w tym czasie skorzystać po prostu z własnych zasobów.

Profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych

Inwestycja w fotowoltaikę będzie opłacalna, jeśli wszystkie jej elementy zostaną właściwie zamontowane. Dlatego tak ważne jest, aby montaż paneli fotowoltaicznych zlecić profesjonalnej i doświadczonej firmie. W Polsce istnieje wiele firm świadczących takie usługi, z czego sporo z nich znajduje się w stolicy województwa dolnośląskiego, jakim jest Wrocław. Fotowoltaika w tym mieście instalowana jest przez przynajmniej kilka podmiotów. Pamiętać trzeba, aby wykonawca i jego montażyści posiadali wszystkie wymagane certyfikaty pozwalające na realizację montażu instalacji fotowoltaicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *