Loading...

Jaki stolik kawowy pasuje do Twojego salonu?

Tworząc aranżację salonu, każdy kieruje się głównie estetyką i wygodą. Ważna jest komfortowa i duża sofa, a także przyjemna i rodzinna atmosfera panująca w pomieszczeniu. Nieodłącznym elementem wystroju jest oczywiście stolik kawowy. To dzięki niemu można cieszyć się pełną wygodą podczas popijania popołudniowej kawy. Powstaje zatem pytanie: jak dobrać stolik kawowy? Oferta stolików kawowych jest ogromna, dlatego przy wyborze najlepiej kierować się podanymi poniżej zasadami.

Czy drewniane stoliki kawowe są zawsze dobrym wyborem?

Popularność rustykalnych aranżacji wnętrz stale rośnie. Rustykalne meble nadają pomieszczeniu delikatny, naturalny, a przede wszystkim skromny wygląd. Podstawowym elementem wystroju jest oczywiście drewniany stolik kawowy – praktyczny zarówno dzięki swojej funkcjonalności, jak i prostocie. Świetnie sprawdzi się także we wnętrzach skandynawskich, przełamując dużą ilość bieli, zwłaszcza, gdy wybór padnie na stolik z metalowymi akcentami. Z pewnością ociepli wizualnie pomieszczenie. Drewniany stolik kawowy z widocznymi słojami drewna sprawdzi się natomiast we wnętrzach vintage czy eko. Może mieć bardzo różną formę, np. pnia, dzięki czemu wnętrze nabierze jeszcze większej naturalności.

Jednak nie zawsze stoliki kawowe drewniane są dobrym rozwiązaniem. Kierując się nowoczesnymi trendami, warto postawić na mniej oczywiste połączenia, np. szkła i metalu. Będą one idealnym wyborem do salonu o dużej powierzchni i minimalistycznym wystroju. Klasyczne stoliki, np. z czarnym wykończeniem, będą pasować do tradycyjnych pomieszczeń, które są pełne dodatków i kwiatów – nadają im przytulności. Czas spędzany razem przy takim stoliku kawowym sprawi każdemu członkowi rodziny ogromną przyjemność.

Jak dobrać stolik kawowy do kanapy?

Wybierając stolik kawowy, warto oczywiście kierować się estetyką i tym, by wszystkie meble współgrały ze sobą pod względem stylu. Ale nie jest to podstawowy czynnik wpływający na dobór stolika kawowego do kanapy. Trzeba liczyć się także z rozmiarem i kształtem posiadanej sofy. Podstawową zasadą jest zachowanie odległości około 45cm między kanapą a stolikiem. W ten sposób jego codzienne użytkowanie nie będzie sprawiać problemów.

Kolejnym kryterium jest wysokość stolika. Najlepszą opcją jest wybór stolika o około 2-5cm niższego niż stojąca obok kanapa. Przyjmuje się także, że długość wybranego przez nas mebla powinna stanowić 2/3 długości kanapy. Zapewni to komfort użytkowania i zagwarantuje każdej osobie, która korzysta ze stolika, odrobinę miejsca. Ważnym czynnikiem jest także kształt sofy. Stoliki kwadratowe i prostokątne idealnie komponują się z kanapą narożną i umożliwiają swobodny dostęp z każdej strony. Kształty owalny lub okrągły najlepiej pasują natomiast do przestrzeni między wolno stojącymi fotelami.

Złote zasady przy wyborze stolika kawowego

  • styl wnętrza – trzeba pamiętać, by stolik pasował do pozostałych elementów salonu i był spójny z ich stylem, np. skandynawskim lub retro,
  • cena – jest to często główne kryterium wyboru. Warto określić na początku swój budżet – pozwoli to uniknąć rozczarowań i pomoże zaoszczędzić pieniądze, np. na dodatki do salonu,
  • rozmiar – stolik powinien być dopasowany do pomieszczenia i sofy. Oznacza to, że przed zakupem należy zmierzyć długość kanapy i przyjrzeć się, jaki rozmiar stolika do kawy będzie dobrze wyglądał w salonie
  • domownicy – jeżeli w domu mieszkają małe dzieci, warto wybrać stolik owalny lub okrągły, by uniknąć ostrych narożników, które nierzadko są powodem urazów.

Dzięki powyższym zasadom i regułom z pewnością uda się znaleźć idealny stolik kawowy do salonu. Warto zacząć poszukiwania od określenia budżetu i stylu pomieszczenia, a na pewno znajdzie się wiele ofert stolików, które spełnią wszystkie oczekiwania kupującego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *