Loading...

Biokominek – jaki wybrać?

Biokominki to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce nadać swojemu wnętrzu niepowtarzalny charakter i jednocześnie nieco je ocieplić. Są to bowiem urządzenia, które emitują nastrojowe płomienie, tworząc przytulną atmosferę oraz ogrzewając pomieszczenie. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków nie emitują one sadzy ani dymu. Są więc całkowicie przyjazne środowisku, co sprzyja ich rosnącej popularności. Oferta producentów biokominków jest bardzo szeroka, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Biokominek – co to takiego?

Mianem tym określa się typ kominka, który zasilany jest biopaliwem, czyli etanolem. Zarówno konstrukcja, jak i wielkość tych produktów mogą się znacznie różnić, w zależności od modelu. Co za tym idzie, zmienia się również ich funkcja. Najmniejsze modele pełnią funkcje prawie wyłącznie dekoracyjną, większe natomiast można uznać za uzupełnienie elementów systemu grzewczego.

Wybór biokominka powinien być determinowany szczególnie według warunków otoczenia oraz osobistych preferencji. Biokominki wolnostojące są z reguły bardziej praktyczne, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że można użytkować je nie tylko w domu, ale również na przestrzeni otwartej – w ogrodzie, czy na tarasie. Jeżeli jednak biokominek ma znajdować się w pomieszczeniu zamkniętym, warto wziąć pod uwagę również modele wiszące lub przeznaczone do zabudowy. Najbardziej przypominającymi tradycyjne kominki są biokominki portalowe. Będą one doskonałym uzupełnieniem klasycznych wnętrz.

Co więcej, produkty można również podzielić według stosowanego do nich paliwa. Mówimy wówczas o biokominkach żelowych lub płynnych.

Jaki biokominek wybrać?

Stworzenie zamkniętej listy typów biokominków jest praktycznie niemożliwe. Równolegle używa się bowiem wielu kryteriów ich podziału. Poniżej znajdują się przykłady kilku najbardziej popularnych rodzajów produktu.

  • Biokominek wolnostojący. Jego wymiary są zazwyczaj niewielkie, a ustawić można go w wybranym miejscu. Ten rodzaj kominka nie wymaga montażu.
  • Biokominek do zabudowy. Jego rozmiary są zazwyczaj spore, a główną rolę, jaką ma spełniać to zastąpienie klasycznego kominka na drewno. Wybierając ten typ, można spotkać się z miejscem dekoracyjnym wewnątrz, np. na ułożenie kamieni. Jego montaż nie jest skomplikowany.
  • Biokominek narożny. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest on do montażu w rogu pomieszczenia. Doskonale pomaga zagospodarować dodatkową, niewykorzystaną przestrzeń.
  • Biokominek przyścienny, inaczej  Jego forma jest klasyczna, wybierana bardzo często. Z reguły wymagają one jedynie przykręcenia do ściany.
  • Biokominek wiszący. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala zagospodarować nawet największą przestrzeń. Jego montaż ogranicza się do wywiercenia kilku otworów w suficie lub ścianie i zamontowania w nich uchwytu.
  • Biokominek do ogrodu. Jest to doskonały wybór dla wszystkich, którzy kochają ogień w naturalnym otoczeniu. Charakteryzują się one niezwykle dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne.

Jak działa biokominek?

Każdy producent biokominków powinien dostarczyć tej wiedzy kupującemu. Najważniejsze, co musisz wiedzieć przed zakupem to fakt, że do montażu biokominka nie potrzeba dodatkowych przewodów kominowych, a większość z nich można zainstalować samodzielnie, korzystając z załączonej instrukcji montażu. Każdy biokominek posiada biowkładkę, czyli prosty element, który składa się z elementów wykonanych z blachy oraz pojemnika na biopaliwo. W zależności od modelu, jaki wybraliśmy, zapala się ono automatycznie za pomocą specjalnego żarnika lub można zapalić je ręcznie przy pomocy zapalarki.

Ilość dwutlenku węgla, jaki wydala biokominek porównywalna jest do tej wydychanej przez człowieka. Sprawia to, że może być on zamontowany w każdym pomieszczeniu, które posiada odpowiednią wentylację. Kupując biokominek warto zwrócić uwagę również na to, by posiadał on system zagaszający. Z reguły jest on zamontowany w formie listwy nakładanej na przedmiot lub przesuwnej listwy. Jest to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek niekontrolowanej sytuacji, np. przewrócenia się biokominka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *