Loading...

Jak sadzić cebulki tulipanów?

Najpiękniejsze kwiaty wiosny

Tulipany stanowią jeden z największych uroków wiosny i podobno pod względem popularności ustępują jedynie różom. Te pełne wdzięku rośliny przywędrowały do Europy Zachodniej w połowie XVI w. i na dobre zadomowiły się w Niderlandach. Pojedyncze cebulki tulipanów przywiezione z Bliskiego Wschodu zapoczątkowały rozwój potężnej branży ogrodniczej, a sam kwiat z upływem lat stał się jednym z symboli Holandii. W wyniku krzyżowania udało się uzyskać imponującą ilość odmian i dziś szacuje się, że liczba kultywarów przekracza już 15 tysięcy.

Rozmieszczenie w ogrodzie

 

Planując nasadzenia, nie miesza się odmian, gdyż tulipany najefektowniej wyglądają w jednolitej pod względem wysokości i koloru grupie. Należy też pamiętać, że po przekwitnięciu, gdy liście i łodygi powoli zasychają i żółkną, tulipany raczej szpecą, niż zdobią. Z tego też względu nie warto tworzyć z nich szerokich rabat, inaczej będzie, jeśli uprawia się je na kwiat cięty. Te sadzone z myślą o pozostawieniu w ogródku najlepiej jest rozmieścić pasami wzdłuż alejek czy też dosadzić po kilka na rabacie mieszanej.

Przygotowanie stanowiska

Tulipan nie jest wymagający i pod jego uprawę nadają się prawie wszystkie gleby, byle wystarczająco próchnicze, nie za suche i o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,5 – 7,5). Przygotowując stanowisko, zaleca się rozrzucenie 40 – 50 kg obornika na każde 10 m kw. grządki w roku poprzedzającym sadzenie lub takiej samej ilość przefermentowanego materiału w roku sadzenia cebul. Dobrze jest też dodatkowo wysiać superfosfat i siarczan potasowy w ilości 10 dkg na 1 metr kw. Doskonale sprawdzi się dojrzały kompost, przy czym nie ma tu żadnych ograniczeń co do ilości.

Cebule tulipanów kiedy sadzić?

Tulipany sadzi się jesienią pomiędzy 15 września a końcem października, czyli na tyle wcześnie, aby zdążyły się ukorzenić przed nadejściem mrozów. Głębokość sadzenia zależy od wielkości nasionek i rodzaju gleby. Małe cebulki tulipanów sadzi się 6-10 cm w ziemi, duże na 11-15 cm. Na glebie lekkiej zaleca się umieścić je głębiej na cięższej płycie. Wzdłuż ścieżek i na obrzeżach grządek tulipany sadzi się pasami w odstępach co 20 cm między rzędami i co 15 cm w jednej kolumnie. Po pierwszych przymrozkach ziemię należy przykryć świerkiem bądź liśćmi. Aby zakwitły już następnej wiosny, warto postarać się o cebule wielkości 8-10 cm w obwodzie.

Tulipany w doniczkach

Nornice potrafią dokonać prawdziwego spustoszenia w ogródku i nierzadko ich łupem padają cebule kwiatowe. Z też tego względu w działkach przydomowych i na rabatach bylinowych zaleca się sadzenie cebulek tulipanów w doniczkach, ewentualnie w koszyczkach. Można w ten sposób ochronić ulubione lub wyjątkowo cenne odmiany, które w innym wypadku mogłyby zostać zjedzone przez wygłodniałego gryzonia.

Zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja wiosenna polega na odchwaszczaniu, usuwaniu roślin zawirusowanych i podlewaniu w czasie suszy. Warto też rozsypać między roślinami saletrę aminową w ilości 5 dkg na 1 m kw. Nie wolno zapominać o usuwaniu przekwitających kwiatostanów, co robi się poprzez ręczne ogławianie rośliny tuż u nasady płatków. Tulipany z przeznaczeniem na kwiat cięty ścina się, gdy pąki zaczynają się rozchylać. Tnie się z niezbyt długą łodygą, aby nie osłabiać zarodka. Należy pozostawić na roślinie przynajmniej po jednym liściu, bo będzie on odżywiał cebulki tulipanów.

 

Wykopywanie

Okres wykopywania trwa od początku drugiej dekady czerwca do połowy lipca, a dokładny termin zależy od warunków pogodowych i odmiany. Wykopuje się cebule niezupełnie dojrzałe, gdy 1/4 łuski okrywającej jest brązowa, a łodygi i liście zasychają. Trzeba je przenieść do suchego i przewiewnego pomieszczenia i rozłożone cienką warstwą pozostawić do przeschnięcia. Po 10 dniach można je oczyścić i delikatnie oddzielić cebulki przybyszowe od rośliny matecznej. Tulipany mogą pozostać w tym samym miejscu przez 3-4 lata pod warunkiem, że co roku na wiosnę zostaną zasilone nawozami mineralnymi i żyznym kompostem. Uprawiane na kwiat cięty lub w celu rozmnożenia wykopuje się każdego roku.

Choroby

Uprawa tulipana może być kłopotliwa ze względu na częste choroby wirusowe. Ich zwalczanie polega w głównej mierze na zapobieganiu. Należy przyglądać się tulipanom w okresie wegetacji i usuwać te rośliny, które wykazują objawy chorobowe. Sadząc tulipany, należy unikać częstego uprawiania ich po sobie i innych roślinach cebulowych, takich jak mieczyk, hiacynt czy lilia. Dobrą praktyką jest też zaprawianie cebul przed sadzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *