Loading...

Jak zamontować prowadnice do stołu rozsuwanego?

W każdym domu stół pełni bardzo ważną rolę. To przy nim zasiada się z całą rodziną do wspólnych posiłków, jest centralnym punktem jadalni lub salonu. Należy więc zadbać o to, aby był odpowiednio duży. Dobrym rozwiązaniem jest zakup stołu rozsuwanego – wielkość mebla można wtedy dopasować do aktualnych potrzeb.

Część osób, wybierając stół rozsuwany, decyduje się na zakup gotowego mebla w całości. Niektórzy wolą jednak złożyć go samodzielnie. W takiej sytuacji szczególnie istotny jest prawidłowy montaż prowadnic. Warto zatem wiedzieć, jakie można wyróżnić rodzaje prowadnic, czym się kierować przy wyborze konkretnego modelu i na co zwrócić uwagę podczas montażu.

Rodzaje prowadnic do stołów rozsuwanych

Na rynku dostępne są różne rodzaje i modele prowadnic do stołów rozsuwanych. Różnią się one od siebie kształtem oraz wielkością. Ich montaż nie jest skomplikowany, ważne jest jednak, aby się do niego dobrze przygotować. W pierwszej kolejności pamiętać trzeba o precyzyjnym zmierzeniu obwodu ramy oraz blatu stołu. Po wykonaniu niezbędnych pomiarów można przejść do wyboru okucia. Wybór jest dość szeroki.

Ciekawym rozwiązaniem są synchroniczne prowadnice do stołu rozsuwanego. Pozwalają one na równoczesne rozsunięcie obu części blatu, co jest bardzo wygodne. Alternatywą są prowadnice umożliwiające rozkładanie teleskopowe. W tym przypadku możliwe jest przesunięcie tylko jednej lub obu części blatu – nie rozsuwają się one jednocześnie. Takie prowadnice mają kształt szyny o długości nawet do 1,5m. Trzeba także wspomnieć o prowadnicach do ramion dzielonych. Stosowane są w stołach, w których w trakcie rozsuwania rozsuwają się zarówno blat, jak i rama.

Zastosowanie odpowiednich prowadnic sprawia, że przed rozłożeniem stół ma stosunkowo niewielki rozmiar, ale po rozłożeniu znacznie zyskuje na wielkości. Wtedy warto zdecydować się na zastosowanie dodatkowych nóżek lub podpórek. Dzięki temu konstrukcja na pewno będzie stabilna. Przy takim stole zasiąść może naprawdę sporo osób.

Czym się kierować, wybierając prowadnice do stołu rozsuwanego?

Wybierając konkretny model prowadnic do stołu rozsuwanego, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Wszystko po to, aby późniejsze użytkowanie stołu było bezproblemowe i wygodne. Ważna jest przede wszystkim kwestia funkcjonalności – należy wziąć pod uwagę konstrukcję oraz wagę stołu. Istotny jest także materiał, z jakiego został wykonany, oraz długość i grubość blatu. Nie można zapomnieć także o maksymalnym obciążeniu. Wszystkie te parametry mają wpływ na to, jakie wymiary powinna mieć prowadnica.

Prowadnice do stołu rozsuwanego – jak zamontować je samodzielnie?

Stoły rozsuwane wykonywane są z różnych materiałów. Najczęściej jest to drewno, laminat czy płyta MDF – we wszystkich przypadkach montaż prowadnic przebiega podobnie. Każda prowadnica składa się z dwóch części: części ruchomej oraz części nieruchomej. Nieruchoma zawsze przykręcana jest do ramy stołu. Ruchoma z kolei, czyli ta, dzięki której blat się przesuwa, montowana jest do obu części blatu.

W przypadku obu części prowadnic do stołu rozsuwanego montaż jest dość prosty. Po przymocowaniu ich do blatu konieczne jest ich połączenie. W tym momencie mechanizm rozsuwania stołu powinien już działać prawidłowo. Jednym z ważniejszych elementów prowadnicy są haczyki blokujące. Zapobiegają one nadmiernemu rozsunięciu się blatu. Niektóre modele prowadnic wyposażone są w specjalne hamulce, które pełnią tę samą rolę.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania prowadnic do stołu rozsuwanego?

Kupując prowadnice do stołów rozsuwanych, pamiętać trzeba, że muszą być one wykonane z trwałych materiałów. Prowadnice będą musiały służyć nam przez kilka, jeśli nie kilkanaście lat. Dlatego warto kupić je od sprawdzonego dostawcy – na przykład od firmy GRYC24.pl. W ofercie sklepu znaleźć można m.in. prowadnice wykonane ze stali nierdzewnej oraz stopów aluminiowych. To materiały niezwykle odporne na częstą i intensywną eksploatację. Na prowadnicach nie powinno się oszczędzać, inaczej już po krótkim czasie konieczny będzie zakup kolejnych. To zbędny wydatek, którego łatwo można uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *