Loading...

Szalunki – sposoby i zastosowanie

Proces budowy domu lub innego budynku składa się z kilku etapów – na każdym z nich konieczne jest użycie odpowiednich narzędzi i materiałów. Jednym z nich są szalunki, praktycznie niezbędne w dzisiejszym budownictwie. To przydatne rozwiązanie wykorzystywane przy budowie każdej powierzchni. Czym właściwie są szalunki i dlaczego ich użycie jest tak ważne dla efektu końcowego?

Czym są szalunki?

Każdy, kto kiedykolwiek był na jakiejś budowie, z pewnością widział szalunki, choć nie zdawał sobie sprawy, na co patrzy. Mało kto zna tę nazwę i wie, z czym ją połączyć.

Czym więc są szalunki? To tymczasowa konstrukcja budynku. Używane są przy wylewaniu betonu, który za pomocą szalunków zostaje odpowiednio uformowany i nie rozlewa się na boki. To zastosowanie jest szczególnie przydatne przy wylewaniu fundamentów, ale sprawdza się także przy budowie schodów lub stropów.

Szalunki zazwyczaj wykonane są z drewna. Z tego powodu szalowanie często nazywa się również deskowaniem. Po zastygnięciu betonu elementy drewniane są usuwane – pozostaje tylko odpowiednio uformowany betonowy element. Szalunki są więc rozwiązaniem jedynie tymczasowym. Nie znaczy to jednak, że bezużytecznym – bez ich wykorzystania budowa w zasadzie nie byłaby możliwa.

Rodzaje szalunków

Jeden typ szalunku nie wystarczy do budowy całego budynku – konieczne jest zastosowanie przynajmniej dwóch rozwiązań. Najczęściej wykorzystywanymi na budowie są szalunki systemowe, które z kolei dzielą się na kolejne podkategorie. Jakie są między nimi różnice i jakie mają zastosowania?

Szalunki systemowe dzielą się na szalunki stropowe i szalunki ścienne. Ich wykorzystanie zależy od rodzaju wykonywanych na budowie prac.

Szalunki stropowe

Szalunki stropowe, jak sama nazwa wskazuje, służy do wylewania stropów. Z tego powodu muszą się one cechować wyjątkową wytrzymałością, konieczną do podtrzymania całej konstrukcji.

Wykonanie stropów żelbetowych wymaga zastosowania kilku elementów. W budowie szalunków stropowych można wyróżnić:

  • płytę trójwarstwową lub sklejkę (koniecznie wodoodporną), na którą zostanie wylany beton
  • głowice krzyżowe – konieczne do zabezpieczenia dźwigarów
  • dźwigary – położone pod płytę trójwarstwową

Nieco bardziej skomplikowana konstrukcja szalunków stropowych jest konieczna z uwagi na znaczny ciężar, jaki muszą udźwignąć. Ten rodzaj szalunków to nieoceniona pomoc na placu budowy. Są one podatne na regulację – można je dostosowywać w zależności od potrzeb i rodzaju budynku. Szalunki stropowe są niezbędne, jeżeli zależy Ci na uzyskaniu idealnie równego stropu – bez nich jest to praktycznie niemożliwe.

Szalunki ścienne

Szalunki ścienne wykorzystasz do zabezpieczenia otworów znajdujących się w ścianach. Szalunki są wielozadaniowe – mogą służyć również za wsporniki, jeśli zakłada się tworzenie elewacji ozdobnych.

Przy wznoszeniu ścian szczególnie ważna jest wytrzymałość, dlatego również szalunki ścienne muszą cechować się wysoką trwałością. Szczególnie wytrzymałe są szalunki, które pokrywa się warstwą aluminium. W efekcie końcowym ściany zostają związane w bardzo silnym stopniu.

Szalunki ścienne można podzielić ze względu na rozmiar – wyróżnia się szalunki lekko gabarytowe i średnio gabarytowe. Jakie będą odpowiednie w przypadku Twojej budowy? Wszystko zależy od całościowego ciężaru konstrukcji, jakie będą musiały utrzymać.

Szalunki Opole – niezbędne na budowie

Wiesz już, że do wybudowania każdego budynku niezbędne są szalunki. Opole jest miastem, w którym planujesz budowę, a nie posiadasz tego rodzaju narzędzi? Szalunki Opole można kupić na własność lub wypożyczyć, jeśli nie będą potrzebne długoterminowo. Firmą oferującą obie te usługi jest Interget. Posiada ona swoją siedzibę w Opolu, dlatego zarówno kupno, jak i wypożyczenie szalunków nie będzie problemem.

Interget ma w swojej ofercie szalunki ścienne oraz stropowe, a więc znajdziesz tam wszystko, co potrzebne do budowy i wylewania betonowych elementów. Opcją, której warto się przyjrzeć bliżej, jest z pewnością możliwość wypożyczenia szalunków. Ich kupno to dość spory wydatek, szczególnie jeśli nie planujesz kilkukrotnej budowy. Warto więc pomyśleć o innej opcji.