Loading...

Jak wypożyczyć samochód? Porady dla początkujących

Popularność wypożyczalni samochodowych otworzyła nowy rozdział w turystyce. Ludzie, którzy dotychczas uzależnieni byli od środków komunikacji zbiorowej, zazwyczaj wynajmowali pokoje lub mieszkania w centrach dużych miast. Najwygodniej było im spędzać czas tam, gdzie linie metra są rozbudowane, a połączenia autobusowe dobrze zorganizowane, przez co autobus zjawia się na przystanku co parę minut. Znacznie rzadziej w czasie urlopów wybierano się w trudno dostępne miejsca czy na wieś.

Wypożyczenie auta pozwala na zachowanie pełnej swobody podczas podróżowania. Własny pojazd umożliwia dotarcie do nawet bardzo odległych miejsc, pozwala na zabranie większego bagażu i zrzuca z nas reżim czasowy, narzucany przez przewoźników. Jeśli już zdecydujesz się na wypożyczenie samochodu, co powinieneś zrobić najpierw? Poniżej znajdziesz kilka najistotniejszych wskazówek, jak wypożyczyć samochód.

Porównywarki cen – świetne narzędzie przy szukaniu samochodu do wypożyczenia

Internet to kopalnia wiedzy, również w temacie wynajmu pojazdów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie porównywarki cen, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Zazwyczaj wystarczy wpisać termin, w jakim będziesz potrzebował auta, rodzaj pojazdu, miejsce rozpoczęcia podróży oraz jej zakończenia. Automatycznie na początku listy wyświetlane są oferty  najtańsze, kolejne posegregowane są według cen: od najniższej do najwyższej, co często pozwala na zaoszczędzenie dużej kwoty. Wyszukiwanie wypożyczalni samochodów na własną rękę też jest możliwe, jednak wtedy grozi Ci, że przepłacisz, i to znacznie.

W takiej sytuacji warto więc samemu również porównać oferty kilku firm. Zaleca się wpisanie kilku wariantów czasowych, zwracając uwagę na godzinę rozpoczęcia i zakończenia podróży. Wypożyczalnie aut działają podobnie jak hotele i ustalają określone godziny rozpoczęcia i zakończenia usługi. „Doba” wypożyczenia auta może trwać np. od godziny 10 do 8 następnego dnia, przez co oddając pojazd o 11, zapłacisz już za dwa dni jego użytkowania, mimo że realnie czas ten wyniesie 25 godzin.

Upewnij się, że posiadasz ważne dokumenty i odpowiednie zabezpieczenie finansowe

Samochód to przedmiot o dużej wartości. Nikt nie zdecyduje się na wypożyczenie go osobie, która nie będzie w stanie opłacić wyrządzonych szkód albo będzie unikać opłacenia rachunku za wynajem. Firmy zabezpieczają się przed nieuczciwymi klientami, pobierając kaucję na wyżej wymienione cele. Kwota ta pozostaje zabezpieczona na karcie wypożyczającego do czasu zwrócenia auta i podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego przez pracownika wypożyczalni. Jeśli więc nie posiadasz takich środków albo nie możesz sobie pozwolić na zamrożenie takiej sumy na kilka dni, nie decyduj się na wynajem.

Jeśli chodzi o formalności – podczas wypożyczania pojazdu przeważnie wymagane są dwa dokumenty tożsamości. Pierwszym z nich jest oczywiście ważne prawo jazdy. Drugim – dokument potwierdzający dane z prawa jazdy, może to być dowód osobisty lub paszport. Istotne jest, żeby dokumenty były ważne przez cały okres wynajmowania pojazdu! Ich ważność nie może wygasać np. trzeciego dnia dziesięciodniowej podróży. Żadna uczciwa firma nie wypożyczy nikomu pojazdu na podstawie takiego dokumentu.

Przeanalizuj ofertę pod względem limitu kilometrów i dostępnych miejsc zdania auta

Wbrew pozorom to bardzo ważne. Jeśli chcesz używać auta do dłuższych podróży w czasie urlopu, a firma w umowie zastrzeże ograniczenie liczby przejechanych kilometrów np. do 200 dziennie – może to stanowić spory problem. 200km to na prawdę niewiele, szczególnie kiedy zwiedzamy, szukamy miejsc parkingowych, czasem się gubimy i zawracamy.

Kiedy ruszasz w podróż wynajętym autem, warto dokładnie ją zaplanować i ustalić z góry: skąd wyjedziesz, dokąd zmierzasz i gdzie chcesz skończyć wycieczkę. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy istnieje możliwość zwrotu wynajmowanego pojazdu w innym miejscu, niż to, z którego je odebrałeś. Zazwyczaj tak jest – wypożyczalnie często dysponują wieloma punktami odbioru i zdania aut, nawet w kilku krajach. Zdarzają się jednak wyjątki. Wyobraź sobie, że przejedziesz 1200km i na końcu okaże się, że aby oddać auto, musisz się cofnąć do początku podróży. Brzmi jak kiepski żart, ale takie z pozoru oczywiste rzeczy potrafią przysporzyć wiele kłopotu. Więcej na ten temat przeczytasz pod następującym adresem: https://spectrumcars.pl/.