Loading...

Tapczan czy wersalka – co wybrać?

sofa

Jeszcze całkiem niedawno, w naszych mieszkaniach najczęściej można było spotkać wersalkę. Obecnie mamy znacznie większy wybór mebli wypoczynkowych i do spania, które możemy kupić w rozmaitej formie i kształcie. W tym artykule omówimy, jakie są możliwości i co będzie najlepiej pasować do różnych typów mieszkań. 

Tapczan czy wersalka do salonu?

Salon jest wizytówką każdego domu, ponieważ spotykamy się tam ze znajomymi i gośćmi. Pełni też funkcję wypoczynkową, gdy gromadzimy się w nim całą rodziną. Z tego powodu warto zwrócić szczególną uwagę na stylistykę salonu i zadbać o każdy element. Szczególnie świadomie powinniśmy wybrać meble wypoczynkowe — mogą one znacznie wpłynąć nie tylko na nasz komfort, ale również wygląd pomieszczenia. Jakie cechy powinien spełniać pokój dzienny? Naszym zdaniem jest to funkcjonalność i skuteczne dopasowanie do swoich indywidualnych potrzeb. Wygodne siedzenie jest podstawą i tym samym wiele osób decyduje się na kanapę wielofunkcyjną. Zazwyczaj są to jednak duże meble, dlatego właściciele mniejszych pokoi często chcą wybrać pomiędzy tapczanem a wersalką. 

Tapczan a wersalka — co wybrać?

Na początku warto wspomnieć, że wiele osób myli tapczan z wersalką. Z czego to wynika? Oba rodzaje meble charakteryzują się podobną budową, kształtem i obiciem. W praktyce jednak różnice są bardzo wyraźne. Rozwiejmy więc wszelkie wątpliwości względem tych mebli wypoczynkowych. Tapczan przede wszystkim jest meblem bardziej złożonym i jest twardszym od wersalki. Dodatkowo jego budowa jest dość specyficzna i lepiej wpasowuje się do wystroju sypialni niż salonu. Ponadto w przypadku wielu modeli tapczanów, występuje specjalna ścianka, spełniająca funkcję oparcia. Tym samym jest konieczność umieszczenia go przy samej ścianie, co może być problemem w przypadku wielu salonów. Istnieją różne rodzaje, np. tapczan jednoosobowy lub dwuosobowy. 

Wersalka z kolei jest meblem bardziej praktycznym. Jej wygląd jest często bardziej estetyczny, a ponadto dla wielu osób jest wygodniejsza (choć ta kwestia jest zależna od indywidualnych upodobań). Często w zestawie z wersalką możemy dostać dodatkowe akcenty, takie jak poduszki. Do tego warto zaopatrzyć się w ładną narzutę, która stworzy przytulny klimat danego pokoju. Przez wiele lat wersalka była uwielbiana przez Polaków i można było ją znaleźć niemal w każdym domu. Była najłatwiej dostępna, a dodatkowo słynęła z tego, że nie zajmowała wiele miejsca. Wadą był jednak jej mechanizm, przejmujący w jednym punkcie duże siły. Z tego powodu nierzadko ulegała awariom. Wersalka to mebel składający się z podstawy w formie skrzyni do przechowywania pościeli oraz dwóch ram tapicerowanych. Połączone są one ze skrzynią, a także między sobą za pomocą metalowego mechanizmu. Jedną z tych ram unosi się do góry, dzięki czemu z łóżka można w prosty sposób zrobić sofę. 

Co lepsze do spania — tapczan czy wersalka?

Jeśli chodzi o kwestię spania – wersalka uchodzi za nieco wygodniejszą opcję do spania. Tapczan natomiast jest twardszy, co czyni go bardziej odpowiednim dla kręgosłupa. Jak w przypadku każdego wyboru, najważniejsze tu są osobiste preferencje, dlatego przede wszystkim najlepiej wyrobić sobie swoje zdanie. Faktem jest, że tapczan uchodzi za mebel do sypialni, a wersalka częściej gości w naszych salonach. Głównie ze względu na różniącą się stylistykę. Polecamy przejrzeć wszelkie dostępne opcje. Duży wybór oferuje sklep meblowy w Zduńskiej Woli, gdzie możemy zapoznać się z różnymi propozycjami na miarę różnych pomieszczeń. 

Na zakończenie warto wspomnieć, że wersalka jest nieco bardziej uniwersalna. Z tego powodu ona może sprawdzić się w wielu typach pomieszczeń. Nierzadko gości w salonach, gdzie doskonale spełnia swoją funkcję jednocześnie sofy i łóżka do spania dla gości. Tapczany z kolei to meble prostsze i rekomendujemy je jako wybór tylko do pokoju, który służy nam jako sypialnia.