Loading...

Rodzaje etui do telefonu — poradnik

Obecnie dostępnych jest wiele różnych modeli etui do telefonów. Dlatego też posiadacze smartfonów mogą mieć duży problem ze zdecydowaniem się na konkretny pokrowiec. Poniżej znajduje się krótki poradnik, opisujący rodzaje etui do telefonu. Wymienione zostały również zalety i wady każdego z nich. Zachęcamy do lektury przed zakupem!

Podział etui ze względu na ich konstrukcję

Jakie są rodzaje etui do telefonu? Biorąc pod uwagę ich budowę, można wyróżnić co najmniej 3 modele takich produktów.

Bumper

Pierwszy z nich nosi nazwę bumper. Już sama nazwa wskazuje na to, że pokrowiec ma chronić boczne elementy konstrukcji telefonu. Jak wygląda takie etui? To dopasowana ramka, która ma za zadanie chronić brzegi urządzenia. To minimalistyczne rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych zaliczyć można to, że bumper nie zmienia kształtu telefonu. Jest ultracieńki, dzięki czemu niewiele waży i nie utrudnia użytkowania sprzętu. Nie zasłania też jego oryginalnej obudowy. Skutecznie chroni brzegi telefonu przed uszkodzeniem mechanicznym. Jednak należy pamiętać, że nie zapewni 100% ochrony. Tył telefonu i ekran narażone są na zarysowania i pęknięcia.

Etui książkowe

Drugim rodzajem casu jest etui magnetyczne. Znane jest też pod hasłem etui książkowe. Składa się z dwóch części połączonych ze sobą. Tylna część po wewnętrznej stronie jest specjalnie wyprofilowana, aby móc umieścić w niej telefon. Przednia część natomiast stanowi zamknięcie pokrowca. Dzięki niej ekran urządzenia jest solidnie chroniony. Etui magnetyczne zamykane jest na magnes, dlatego nie trzeba obawiać się o jego przypadkowe otwieranie. Futerały typu book po wewnętrznej stronie pokrywane są delikatnym materiałem, który nie rysuje powierzchni telefonu.

Back case

Zostały już wymienione dwa rodzaje etui do telefonu. Jednak najchętniej wybieranymi przez właścicieli telefonów pokrowcami są te o nazwie back case. Te modele osłaniają tylko tylną część urządzenia, więc aby móc skorzystać z telefonu, nie trzeba nic otwierać i odginać. Posiadają jedną wadę – nie chronią przedniej części sprzętu przed ewentualnym uszkodzeniem. Chcąc korzystać z takiego etui, dobrze jest nakleić dodatkowo na ekran szkło ochronne.

Podział etui na telefon ze względu na ich przeznaczenie

Etui na telefon może spełniać różne funkcje. Jedną z nich jest funkcja dekoracyjna. Wybierając pokrowiec, należy wziąć pod uwagę etui przezroczyste lub ozdobne. Te pierwsze to doskonała opcja dla minimalistów. Skutecznie chroni telefon, a jednocześnie eksponuje jego design. Inną opcją jest wybór etui w ozdobny, kolorowy print. Najczęściej znaleźć można etui magnetyczne lub typu back case z motywem zwierzęcym, lub roślinnym. Równie popularne są etui z napisami, symbolami lub widokami. Istnieje również możliwość nadrukowania na case własnych fotografii.

Etui pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Wtedy najlepiej zdecydować się na tzw. etui pancerne lub hybrydowe. Znacznie lepiej chronią telefon przed uszkodzeniami, dlatego sprawdzą się dla każdego, kto pracuje w niesprzyjających warunkach. Są różne rodzaje etui do telefonu. Wśród nich znaleźć można też pokrowiec z elementami funkcjonalnymi. Do takich należą np. etui portfelowe, które oprócz miejsca na telefon posiadają też mnóstwo kieszeni i przegródek na drobne rzeczy. Takie rozwiązanie może paniom wieczorem zastąpić kopertówkę. Niektóre casy posiadają także różnego rodzaju składane podstawki, które ułatwiają oglądanie na telefonie filmów i seriali.

Najpopularniejsze materiały, z których wykonuje się etui

Etui na telefon jest tak często użytkowanym przedmiotem, że powinno być wyjątkowo trwałe. Ważna jest też jego odporność na wilgoć i wysokie temperatury. Do wykonania etui często używa się silikonu. Ten jest lekki i idealnie dopasowuje się do kształtu urządzenia. Etui magnetyczne nierzadko wykonywane jest z eko skóry, która prezentuje się bardzo elegancko. Poliwęglanowe casy natomiast dobrze chronią telefon  podczas upadku. Najtańszą opcją są casy plastikowe. Występują w wielu wzorach i kolorach. Dobrym rozwiązaniem może być wodoszczelne etui. Skutecznie chroni smartfon przed zalaniem. Jednak warto pamiętać, że są mniej wygodne w użytkowaniu. Najczęściej zasłaniają znaczną część telefonu, utrudniając korzystanie z ekranu dotykowego.