Loading...

Czy opłaca się kupić gotową spółkę?

Założenie działalności gospodarczej, która ma być prowadzona w formie spółki, związane jest z wieloma formalnościami. Alternatywnym rozwiązaniem wydaje się być zakup gotowej spółki, która jest już zarejestrowana. Pozostaje pytanie, czy zakup gotowej spółki jest opłacalny?

Czym są gotowe spółki?

Gotowe spółki to nic innego, jak istniejące już podmioty gospodarcze, które zostały wystawione na sprzedaż. Niektóre z nich to tzw. czyste spółki, które nie posiadają żadnych zobowiązań, kontrahentów czy licencji. Na ogół ich zakupem interesują się osoby, które chciałyby rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w jak najkrótszym, możliwym czasie. W rzeczywistości bowiem wystarczy przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży, aby móc cieszyć się własną firmą w kilka dni. Inaczej jest w przypadku, gdy przedsiębiorca decyduje się założyć spółkę od podstaw. Musi on bowiem liczyć się z tym, że cała procedura zajmie nieco więcej czasu. Zwykle zarejestrowanie spółki kapitałowej trwa nawet kilka tygodni, co wynika z konieczności dopełnienia wielu, niezbędnych formalności. Niektórym przedsiębiorcom zależy na tym, aby kupić spółkę, która posiada swego rodzaju historię. Tego rodzaju spółka posiada już grono kontrahentów, zwykle zatrudnia pracowników, a także na co dzień przeprowadza liczne transakcje handlowe. Nie jest tajemnicą, że takie spółki są droższe, niemniej jednak cieszą się one dobrą pozycją rynkową.

Dlaczego warto kupić gotową spółkę?

Gotowe spółki będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć żmudnego procesu rejestracji nowego podmiotu gospodarczego. Na ich zakup decydują się również przedsiębiorcy, którzy chcą w jak najkrótszym czasie rozpocząć prowadzenie swojej działalności gospodarczej. Gotowe spółki często są również zarejestrowane na potrzeby różnych podatków, w tym na przykład VAT i VAT EU. Chętnie kupują je przedsiębiorcy, którzy już prowadzą własną firmę, jednak dzięki kolejnym, posiadanym podmiotom gospodarczym mogą one w pełni realizować plan rozwoju swojej marki, a także optymalizować koszty.

Gotowe spółki są całkowicie pozbawione wad prawnych, dlatego ich zakup jest w stu procentach bezpieczny. Spółki na sprzedaż można znaleźć na różnego rodzaju portalach internetowych, które pełnią rolę pośrednika pomiędzy sprzedającym a kupującym. Sprzedaż spółki nie różni się zasadniczo od sprzedaży żadnego innego przedmiotu czy usługi. Ustalana jest bowiem cena, po której przeprowadzana jest transakcja. Jedyną różnicą jest fakt, iż cała procedura musi zostać dopełniona u notariusza. Przykładowo, sprzedaż spółki z o.o. polega tak naprawdę na sprzedaży jej udziałów, a transakcja tego rodzaju wymaga poświadczenia notarialnego.

Zaletą gotowej spółki jest jej cena — zwykle bowiem kosztuje ona nie więcej, niż kilka tysięcy złotych. Oczywiście mowa tutaj o spółkach czystych, które zostały zarejestrowane na terenie kraju oraz do celów podatkowych, jednak nie posiadają żadnej, dodatkowej historii. Ceny gotowych spółek, które przez jakiś czas prowadziły działalność gospodarczą, kształtują się na innym, wyższym poziomie. Niemniej jednak przedsiębiorca, który decyduje się kupić taką spółkę, zwykle posiada odpowiednie środki finansowe — zależy mu bowiem nie na cenie, a na nabyciu wartościowego przedsiębiorstwa.

Jak kupić gotową spółkę?

Zakup gotowej spółki jest bardzo prosty — wystarczy tylko znaleźć taką, która będzie odpowiadała Twoim preferencjom, a także potrzebom. Następnie należy ustalić cenę transakcyjną, choć ta zazwyczaj jest już podana przez sprzedającego. W przypadku spółek kapitałowych konieczne będzie stawienie się obu stron, pomiędzy którymi przeprowadzana jest transakcja, u notariusza. Dzięki temu umowa zawarta między nimi nabierze mocy prawnej. Po zatwierdzeniu umowy oraz dokonaniu niezbędnych opłat nowy właściciel może rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Czasami konieczne będzie jeszcze pozyskanie dodatkowych koncesji, jeśli planowana działalność podlega jakimkolwiek, dodatkowym regulacjom prawnym.