Loading...

Na czym polega psychoterapia? Kiedy warto z niej skorzystać?

psychoterapia

Stan psychiczny ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Psychoterapia jest formą pracy z psychiką, która wpływa na sposób przeżywania emocji, samorozwój oraz poprawia komfort życia. Odpowiedni rodzaj terapii może pomóc nie tylko w leczeniu depresji czy zaburzeń osobowości, ale także w niwelowaniu objawów fizycznych, bezsenności i bólów somatycznych.

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?

Zazwyczaj każdy ośrodek psychoterapii umożliwia umówienie się na wizytę do terapeuty, co nie jest równoznaczne z decyzją o kilkuletniej terapii. Rozmowa z psychologiem nie różni się niczym od skorzystania z pomocy innych specjalistów, jak dermatologa czy okulisty.

Na czym polega psychoterapia? Udanie się do psychologa umożliwia rozpoznanie problemu w szerszym kontekście i spojrzenie na niego z innej perspektywy. Istnieje wiele możliwości rozwiązania problemów, które daje psychoterapia. Kiedy jest potrzebna? Najważniejsze powody to:

  •  stałe obniżenie samopoczucia, a także częste zmiany nastroju,
  • poczucie lęku, ciągłe życie w niepokoju i stresie,
  • ataki paniki i lęki społeczne,
  • myśli samobójcze,
  • różnego rodzaju fobie i natręctwa,
  • myśli samobójcze,
  • problemy z odczuwaniem i przeżywaniem emocji,
  • traumatyczne wydarzenia,
  • zaburzenia odżywiania takie jak bulimia i anoreksja.

Do rozpoczęcia terapii powinny także zachęcać problemy z używkami czy zachowania paranoiczne, jak bezpodstawna zazdrość. Nie zawsze naturalne mechanizmy radzenia sobie w różnych sytuacjach działają odpowiednio, a rodzina i przyjaciele mimo szczerych chęci również nie są w stanie pomóc. W takiej sytuacji najlepsze rozwiązanie stanowi skorzystanie z psychoterapii. Co to jest za forma pomocy? Można odpowiedzieć, że to stosowanie różnych metod leczenia psychiki w celu poprawienia ogólnego jej funkcjonowania.

Jak przebiega psychoterapia?

Pierwszą wizytę można porównać do wywiadu lekarskiego – im więcej informacji udzielisz terapeucie, tym szybciej będzie mógł postawić diagnozę i zaproponować określoną formę leczenia terapeutycznego.

Psychoterapia, kiedy już jest stosowana, polega na wykorzystaniu takiej formy, która będzie odpowiednia i dopasowana do indywidualnego przypadku każdego pacjenta. Wszystkie ośrodki terapii przeprowadzają leczenie długoterminowe i krótkoterminowe:

  • Faza początkowa polega na wzmacnianiu motywacji do zmiany. Terapeuta stosuje różne metody, takie jak ukierunkowany dialog polegający na zadawaniu odpowiednich pytań i omawianiu poruszanych tematów. Zalecane są także strategie pomagania samemu sobie, które możesz praktykować w domu.
  • Faza środkowa, w której terapeuta przechodzi do pracy nad kolejnymi problemami i ich źródłami, zachęca do wykorzystywania opracowanych wcześniej metod radzenia sobie samodzielnie z problemami, ponieważ to, na czym polega psychoterapia, to takie ukierunkowanie pacjenta, aby stał się swoim własnym powodem do utrzymania równowagi. 
  • Ostatni etap to podsumowanie leczenia oraz opracowanie sposobów, które będą zapobiegać nawrotom problemów bądź zaburzeń.

Główną część każdej terapii stanowi praca nad zmianą nawyków, myślenia oraz zachowania, a także wzmacnianie tych pozytywnie oddziałujących na psychikę. Psychoterapia, kiedy jest potrzebna, najczęściej przybiera postać spotkań odbywających się z częstotliwością jednej sesji w tygodniu, a czasem raz na dwa tygodnie. Jej długość zależy od nurtu, w jakim pracuje terapeuta. Niekiedy trudno określić czas trwania terapii, ale wyznaczenie terminu zakończenia umożliwia również ustalenie terminu, w którym można podsumować zmiany i przyjrzeć się dalszym celom.

Co wpływa na prawidłowy przebieg i długość terapii?

Na czas przebiegu terapii wpływa wiele czynników: Twoje indywidualne zasoby, długość trwania objawów, a także rodzaj zaburzenia. Długoterminowe leczenie jest konieczne w poważniejszych zaburzeniach, jak doświadczanie przemocy, traumy z dzieciństwa czy zaburzenia osobowości. Na efektywność terapii wpływa motywacja do zmiany, wykonywanie zaleceń pomiędzy sesjami oraz dobra współpraca z terapeutą. Każdy ośrodek udziela również krótkotrwałej pomocy, czyli interwencji w przypadku kryzysu psychicznego.