Loading...

Frezowanie metalu – na czym polega Ile kosztuje?

metal

Frezowanie to jedna z najczęściej stosowanych metod obróbki skrawaniem. Usługi tego typu wykonywane są za pomocą przeznaczonych do tego frezarek. Czasy współczesne zdominował rozwój automatyki przemysłowej, która umożliwia również sprawną obróbkę metali metodą skrawania. W przemyśle wytwórczym stosowane są sterowane numerycznie maszyny i narzędzia CNC. 

Co to jest frezowanie metalu?

Frezowanie metalu jest metodą, która daje możliwość obróbki różnych rodzajów płaszczyzn, powierzchni krzywolinijnych, profili, gwintów, kanalików i kół zębatych. To jeden z najbardziej wydajnych sposobów obróbki skrawaniem. Polega na oddzieleniu jakiejś części surowca za pomocą obracającego się wieloostrzowego narzędzia (freza) na obrabiarce, którą nazywamy frezarką. Frez zostaje wprowadzony w ruch obrotowy, zaś obrabiany element jest w ruchu posuwowym (obrotowym lub postępowym). Ostrza działają raz po razie, wchodząc w surowiec i skrawając go, usuwają z niego wióry o różnej grubości.

Możliwe jest frezowanie metalu wiertarką. Tego typu urządzenia z funkcją frezarki do metalu to sprzęt obrabiający, który może wiercić otwory w surowcu (ruch narzędzia obrotowy, posuw wzdłuż osi narzędzia) bądź frezować (ruch narzędzia obrotowy, posuw w osi poprzecznej do osi narzędzia).

Frezowanie metalu frezarką do drewna jest możliwe, kiedy parametry maszyny są zuniwersalizowane i dostosowane do obróbki obu rodzajów surowca. Modele uniwersalne używa się zarówno produkcji jednostkowej, jak i seryjnej, elementów o różnych gabarytach. Jednoskrętna albo dwuskrętna głowica wrzeciona daje możliwość szerokiego zakresu potencjalnych operacji.

Frezowanie metalu – cena

Cena za frezowanie metalu obliczana jest indywidualnie. Wynika to z różnorodnych czynników koniecznych, by nadać elementom oczekiwaną finalną formę. Z tego powodu niemożliwe jest przygotowanie konkretnego cennika. Po dostarczeniu precyzyjnych rysunków technicznych specjaliści  analizują dane i określają koszt zamówienia. Przy wycenie frezowania brane są pod uwagę m.in. rodzaj surowca, niezbędny czas do obróbki, termin realizacji zamówienia czy ilość zamawianych elementów.

Frezowanie metali CNC

Frezowanie metalu CNC to popularna technologia obróbki skrawaniem. Angielski zwrot Computerized Numerical Control oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Frezowanie metalu CNC bardzo usprawnia obróbkę. Frezarki tego typu mają nowoczesny interfejs, mocne siłowniki oraz automatyczny układ centralnego smarowania. Obrabiarki CNC obsługiwane są przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy wprowadzają niezbędne parametry do mikrokomputera. Określają pracę freza i kształt końcowy wycinanego elementu. Potem frezowanie metalu CNC idzie w zautomatyzowanym trybie, choć pod profesjonalną kontrolą operatora odpowiadającego za przeprowadzenie obróbki, który ma możliwość korygowania pracy urządzenia. Dzięki sterowanym cyfrowo frezarkom CNC proces jest zdecydowanie usprawniony. 

Frezowanie  metalu CNC- cena

Cenę obróbki CNC najlepiej skonsultować ze specjalistami, którzy określą dokładną kwotę. Do każdego zlecenia powinno się podchodzić indywidualnie ze względu na rodzaj obrabianego materiału, jego grubość czy długość linii frezowania. Wstępnie podawane ceny mogą być jedynie orientacyjne. 

Frezowanie metali cnc – zastosowanie:

  • produkcja jednostkowa unikatowych elementów, np. prototypów,
  • produkcja seryjna, np. maszyn,
  • produkcja masowa, np. w przemyśle motoryzacyjnym.

Zalety frezowania CNC to:

  • doskonała precyzja – automatyzacja umożliwia idealne odwzorowanie parametrów projektu oraz skrawanie obiektów o różnych, czasem nawet bardzo skomplikowanych kształtach i odmiennych wielkościach (nawet bardzo niewielkich);
  • powtarzalność – dzięki zautomatyzowanemu procesowi możliwe jest otrzymanie elementów o jednakowych parametrach;
  • uniwersalność – metodą tą można obrabiać różne rodzaje materiałów (metale, drewno, tworzywa sztuczne):
  • ekonomiczne wykorzystanie surowca – dzięki precyzyjnemu określeniu parametrów;
  • wydajność i krótki czas obrabiania – możliwa jest ciągła praca wielu frezarek w tym samym czasie.