Loading...

Listwy przypodłogowe – jak je odpowiednio zamontować?

listwa

Listwy przypodłogowe są jednym z podstawowych elementów wykończeniowych w każdym wnętrzu. Dzięki nim miejsce łączenia podłogi ze ścianą może wyglądać niemalże idealnie, znacznie łatwiej jest też w takich listwach ukryć rozmaite kable i przewody. Warto zauważyć także fakt, że dzięki listwom utrzymanie w czystości miejsca styku ściany i podłogi jest znacznie łatwiejsze, gdyż kurz i brud nie dostają się w szersze szparki. Gotowa, świeżo ułożona podłoga to powód do dumy, zwłaszcza jeśli powstała ona jako efekt w pełni samodzielnego montażu. Na tym etapie inwestorzy najczęściej zastanawiają się, jak przykręcić listwy przypodłogowe, które są zwieńczeniem całego projektu. 

Jak wybrać i jak założyć listwy przypodłogowe? 

Jeśli chodzi o sam wybór odpowiednich listew, na rynku można znaleźć co najmniej kilka ich typów. W przypadku zakupu paneli podłogowych można dokupić do nich listwy, które będą posiadały identyczny wzór, co panele, a to pozwala na uzyskanie idealnego dopasowania – są one wykonywane z tworzywa sztucznego. Alternatywę stanowią listewki wykonywane z litego drewna, to może jednak wymagać dodatkowej impregnacji. Takie rozwiązanie w szczególności sprawdzi się do podłóg drewnianych. W końcu bardzo modne są również listwy w ponadczasowym, ale jakże nowoczesnym i minimalistycznym kolorze białym. Dokonując zakupu listew przypodłogowych, można wybrać także ich wysokość, a także to, czy będą posiadały specjalną wypustkę do umieszczenia we wnętrzu przewodów.

Ogromny wybór modeli pozwoli idealnie dobrać odpowiednie listwy przypodłogowe do wnętrza i jego charakteru. Montaż będzie jednak zależny nie tylko od samego rodzaju takich listew, ale też od materiału, z którego wykonane są ściany w pomieszczeniu. Dodatkowo, niektóre sposoby montażu w znacznie większym stopniu pozwolą na zamaskowanie niektórych nierówności. Listwy można przykręcić, można umieścić je na specjalnych zestawach montażowych, które pozwalają montować listwy na klamrach, ale też listwy można po prostu przykleić. 

Montaż listwy przypodłogowej na wkrętach 

W przypadku takiego rodzaju montażu listwy przypodłogowej sam rodzaj kołków czy też wkrętów powinien być dostosowany do rodzaju ściany. Inaczej montaż wygląda przy ścianach murowanych a inaczej przy ścianach gipsowo- kartonowych. Dzięki właściwym wkrętom mocowanie będzie stałe i jest ono naprawdę wytrzymałe, minusem jest konieczność nawiercania dziur w ścianach. Listwy będzie stosunkowo łatwo zdemontować, ale najprawdopodobniej pozostaną dziury, które trzeba będzie szpachlować. Kołki czy też wkręty muszą mieć odpowiednią długość, jeśli będą zbyt krótkie – mocowanie nie będzie odpowiednio trwałe – najlepiej przed zakupem oszacować grubość samej listwy.

Raz przykręconych listew raczej się nie demontuje, wykonując kolejne remonty, takie jak malowanie ścian – w takim przypadku konieczne będzie ich dodatkowe zabezpieczanie. Jeśli jednak ściany w pomieszczeniu nie są idealnie równe, można zastanawiać się, jak przykręcić listwy przypodłogowe, tak aby zniwelować lub zamaskować nierówności. Wówczas montaż na kołki i wkręty jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. 

Użycie kleju montażowego – szybki sposób na listwy przypodłogowe 

Dzięki możliwości przyklejenia listew do ściany czas wykonywania remontu można naprawdę skrócić do minimum. W sklepie budowlanym można znaleźć szereg klejów montażowych różnych producentów do materiałów chociażby wykonanych z tworzywa czy drewna. Wówczas taki klej najlepiej dobrać do materiału, z którego są wykonane listwy. Zapewne konieczny będzie też zakup specjalnego narzędzia do precyzyjnego wyciskania kleju z tuby.

Montaż na kleju jest w szczególności polecany w sytuacji, kiedy w pomieszczeniu nie ma żadnych nierówności. Podczas montażu trzeba jednak robić to bardzo precyzyjnie – raz przyklejone listwy trudno jest oderwać czy też nawet w trakcie ich montażu ciężko dokonywać jakichkolwiek poprawek. Takie listwy również będą raczej trudne do demontażu – w takim przypadku warstwa zastygłego kleju najprawdopodobniej będzie odchodzić wraz z tynkiem.