Loading...

Kiedy warto założyć system nawadniający w ogrodzie?

ogród

Systemy nawadniające w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli ogrodów. To ergonomiczny sposób na podlanie wszystkich nasadzeń roślinnych w danym założeniu, bez konieczności wykonywania pracy mechanicznej. System ten polega na podłączeniu linii nawadniających do zraszaczy usytuowanych na wybranej powierzchni terenu. Całość sterowana jest dzięki samodzielnemu włączaniu zaworów lub za pomocą specjalnie zamontowanych czujników deszczowych. Wiele osób ceni sobie efektywność tej metody zraszania gleby. Kiedy jednak zdecydować się na systemy nawadniające? Dlaczego warto założyć je we własnym ogrodzie? Jaki jest koszt wykonania takiej instalacji? 

Czy powierzchnia ogrodu ma znaczenie? 

System nawadniający można wykonać w każdym ogrodzie bez względu na to, jakie posiada on wymiary. Nawet na najmniejszych, przydomowych działkach możliwe jest stworzenie linii zapewniających wodę roślinom. Oczywiście taki system szczególnie sprawdza się przy założeniu, gdzie systematyczne podlewanie nasadzeń wymagałoby dużych nakładów czasowych. Jego główną zaletą jest to, iż może on dotrzeć do każdego miejsca w terenie, zapewniając tym samym całkowite zwilżenie podłoża. Równie dobrze będzie on jednak służył właścicielom małych ogródków, którzy chcą ograniczyć konieczność ręcznej pracy w zaprojektowanej przestrzeni. Właśnie dlatego jest to rozwiązanie sprzyjające wszystkim ogrodnikom dbającym o swe założenia, zarówno w wielkich, jak i miniaturowych zieleńcach. 

Stan ogrodu, a zakładanie linii nawadniających 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że systemy nawadniające można zamontować nawet w wieloletnich ogrodach. Stopień rozrośnięcia drzew czy krzewów nie ma dużego znaczenia przy zakładaniu linii, ponieważ profesjonalne firmy zajmujące się tego typu instalacjami bez problemu poradzą sobie z ich rozłożeniem pod warstwą darni i podłoża. Najlepiej zdecydować się na ten sposób nawadniania terenu już na etapie projektowania założenia. System jest wówczas wykonywany po uformowaniu powierzchni ogrodu i wytyczeniu miejsc, gdzie będą znajdować się docelowo nasadzenia. Podjęcie takiej decyzji w trakcie prac związanych z zagospodarowaniem terenu z pewnością zaoszczędzi dodatkowych zmian w przyszłości. Nie ma jednak przeszkód, aby zainstalować linie nawadniających w gotowym założeniu. Jaka jest jednak cena takiego rozwiązania? Ewentualne koszty można prześledzić, sprawdzając cenniki linii nawadniających w Gdańsku. 

Systemy nawadniające Gdańsk — wycena montażu 

Koszt założenia linii nawadniających uzależniony jest od powierzchni terenu, jej rzeźby, a także od znajdujących się w danym założeniu nasadzeń oraz elementów architektury. Na jego całkowitą wartość ma również wpływ rodzaj i jakość urządzeń wykorzystanych do wykonania systemu. Wiele firm zajmujących się ich instalacją, doradza swym klientom wybór konkretnych materiałów, zapewniających trwałość i jakość usługi na wiele lat. Przybliżona cena, jaką może podać wykonawca w Gdańsku za montaż linii w ogrodzie o powierzchni 500 m2 to 7 500-10 500 zł z uwzględnieniem robocizny i użytych urządzeń. Takimi pracami zajmują się profesjonalne firmy, które gwarantują najwyższy poziom wykonanych systemów. Wiele z nich można znaleźć w Internecie, ponieważ systemy nawadniające w Gdańsku i okolicach są powszechnym rozwiązaniem. Przed wyborem danego wykonawcy warto porównać oferty kilku specjalistów i zdecydować się na tego z najlepszymi opiniami, a także najkorzystniejszą ceną.