Loading...

Franczyza – jak zacząć?

Pojęcie franczyzy jest znane w polskim biznesie od dawna. Ta forma działalności gospodarczej polega na używaniu szyldu innej marki do prowadzenia własnego biznesu. Przedsiębiorca korzysta z know-how firmy ugruntowanej na rynku, przekazując określony procent obrotów do podmiotu udzielającego mu licencji. W praktyce rozpoczęcie współpracy z franczyzodawcą wiąże się z dopełnieniem szeregu wymagań oraz formalności. Jak zacząć biznes na podstawie franczyzy?

 

Otwierać nową firmę czy przekształcać istniejący podmiot?

 

Współpraca na podstawie franczyzy odbywa się w niemal każdej dziedzinie gospodarki. Podmioty poszerzają swoją działalność w ten sposób m.in. w branży handlowej, usługowej i gastronomicznej. Odpowiedzią na pytanie, jak zacząć franczyzę powinien być w pierwszej kolejności wybór między założeniem nowego podmiotu a przekształceniem już istniejącego. Franczyzobiorca może się bowiem zdecydować na rozpoczęcie biznesu od początku, bądź zmianę dotychczasowej firmy na biznes pod skrzydłami licencjodawcy.

 

Przedsiębiorcy powinni zdawać sobie sprawę, że franczyza nie jest niezawodnym przepisem na sukces. Podobnie jak inne formy prowadzenia działalności gospodarczej, wymaga wysiłku włożonego w rozwój i pozyskanie zaufania lokalnych klientów. Współpraca z licencjodawcą powinna odbywać się na przejrzystych warunkach, co pozwoli właścicielowi biznesu odpowiednio go przygotować i wdrożyć gotowe rozwiązania. Co powinno być pierwszym krokiem do pozyskania franczyzy?

 

Franczyza – jak rozpocząć współpracę z licencjodawcą?

 

Ważnym elementem zawarcia franczyzy jest sam etap poszukiwania interesującej współpracy. Przedsiębiorca zainteresowany wykupem licencji powinien dokładnie przejrzeć poszczególne branże i zaznajomić się ze specyfiką ich funkcjonowania. Następnie powinien zwrócić uwagę na własne możliwości finansowe, które będą istotne podczas uruchamiania biznesu. Oferty franczyz szukać można na stronach internetowych podobnych do enterport.pl, gdzie w jednym miejscu znaleźć można propozycje współpracy od rozmaitych licencjodawców. W skrócie przeczytać można o produktach potencjalnego partnera, podstawowych wymaganiach czy przewidywanej sumie inwestycji.

 

Franczyzobiorca ustala ścisłe zasady współpracy dla kupujących licencję. Obok warunków finansowych są to wymagania dotyczące wielkości punktu handlowego czy jego lokalizacji. Ważne będą także prognozy finansowe, o których opowiedzieć powinien licencjodawca. Po sprawdzeniu opisanych informacji dochodzi zwykle do podpisania umowy oraz szkoleń personelu. Franczyzodawca przekazuje nowemu współpracownikowi podręcznik operacyjny. Znajdują się w nim informacje o standardach obowiązujących w sieci, schematy postępowania oraz wiedza o wyglądzie i funkcjonowaniu punktu handlowego. Dokument jest kluczowym załącznikiem do umowy franczyzowej, ponieważ opisuje wszelkie zasady działania franczyzobiorców.

 

Rozliczenia z franczyzodawcą – na co się przygotować?

Po szkoleniach i wdrożeniu rozwiązań z podręcznika operacyjnego podmiot posiadający licencję może rozpocząć swoją działalność. Zanim jednak do tego dojdzie, strony ustalają finansowe warunki współpracy. Przedsiębiorca korzystający z franczyzy powinien przygotować się na poniesienie początkowej opłaty licencyjnej na rzecz franczyzodawcy. Na późniejszych etapach współpracy konieczne jest natomiast odprowadzanie ustalonego procentu od wysokości obrotów. Licencjodawca zyskuje w ten sposób na udostępnianiu zewnętrznym podmiotom swojego know-how, bazy klientów, renomy czy pozycji na rynku. Franczyzobiorca powinien liczyć się więc z koniecznością ponoszenia ustalonych opłat przez cały okres trwania współpracy.

 

Franczyza pomaga przedsiębiorcom rozpocząć biznes pod skrzydłami marki ugruntowanej w świadomości klientów. Do rozwoju firmy potrzebny jest jednak czas, ponieważ podmiot nie od razu zacznie generować zyski. Przed wykupieniem licencji od franczyzodawcy warto sprawdzić określoną branżę, warunki umowy oraz sposób rozliczenia. Przedsiębiorcy powinni się liczyć z regularnym przekazywaniem określonego procentu obrotów do właściciela licencji.