Loading...

Dlaczego odkurzacz gwiżdże i piszczy w czasie odkurzania?

odkurzacz

Odkurzacz, jak wiadomo, stanowi jeden z podstawowych sprzętów, jakie posiada się w swoim domu. Niestety, jest to urządzenie, które także stosunkowo często ulega awarii. Jednym z najczęstszych objawów, z jakimi można się spotkać, jest to, że odkurzacz piszczy przy odkurzaniu. Jak sobie z tym poradzić? Co jest powodem, takiego stanu rzeczy?

Niepoprawnie zamontowany worek

Ten problem dotyczy tylko workowych modeli odkurzaczy. Dźwięki wydawane przez urządzenie mogą być spowodowane niepoprawnie zamontowanym workiem lub jego odczepieniem. Często się tak zdarza szczególnie w przypadku worków wielokrotnego użytku, których to uchwyty są już na tyle wyrobione, że nie są w stanie odpowiednio się trzymać. Koniec końców, jeśli worek nie jest odpowiednio przymocowany – odkurzacz gwiżdże lub świszczy. Warto więc sprawdzić ułożenie worka w swoim sprzęcie – być może, aby pozbyć się problemu, wystarczy jedynie poprawnie go zamontować.

Zapełniony pojemnik lub worek

Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn tego, dlaczego odkurzacz gwiżdże, jest zapełniony worek lub pojemnik na kurz. Warto zadbać o to, aby regularnie sprawdzać ich stan – jeśli zarówno jeden jak i drugi będzie przepełniony – odkurzacz może zacząć wydawać nietypowe dźwięki. Spowodowane jest to tym, że nie jest w stanie zassać odpowiedniej ilości powietrza – w efekcie czego usłyszeć można gwizdy i piski. W takim wypadku powinno się wymienić worek i sprawdzić, czy problem ustąpił. W dużej ilości przypadków takie działanie wystarczy.

Zanieczyszczony filtr

Odpowiedzią na pytanie, czemu odkurzacz piszczy, może być zanieczyszczony filtr powietrza. Jeśli więc odkurzacz zaczyna wydawać dziwne dźwięki, warto sprawdzić, w jakim stanie są znajdujące się w nim filtry. Jeśli okaże się, że są zanieczyszczone – koniecznie należy je wyczyścić lub wymienić na nowe. Dzięki temu odkurzacz nie tylko przestanie wydawać nietypowe dźwięki, ale również poprawi się moc ssania oraz przepływ powietrza.

Zatkana ssawka, wąż lub rura

Innym powodem głośnego działania odkurzacza może być zapchany wąż, rura lub ssawka. Przez to, że powietrze ma utrudniony swobodny przepływ, wobec czego próbuje przelatywać przez możliwe dostępne szczeliny – urządzenie może zacząć wydawać piskliwe odgłosy. Aby wyeliminować ten problem, najczęściej wystarczy po prostu usunąć zalegające w odkurzaczu resztki kurzu lub brudu. Mogą to być elementy zbyt duże, aby swobodnie dostać się do pojemnika lub też takie, które przypadkowo się zablokowały. 

Problemy z silnikiem

Kolejnym powodem, który wpływać może na to, że odkurzacz piszczy, są wszelkiej maści problemy z silnikiem. Często występującą awarią jest bowiem uszkodzenie wirnika – w takim wypadku najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty. Naprawa odkurzaczy nie dla każdego będzie prostym zadaniem, toteż warto powierzyć swój sprzęt komuś, kto doskonale się na tym zna. Wcześniej jednak dobrze jest dokładnie sprawdzić filtry, węże, rury, ssawki, a także mocowanie worka lub pojemnika. W przypadku kiedy braknie pomysłów – dobrze jest udać się do serwisu. Choć odkurzacze najczęściej nie są bardzo drogimi sprzętami, to jednak, zamiast iść się do sklepu, aby zakupić nowy, znacznie lepiej jest spróbować naprawić stary, który być może posłuży jeszcze wiele lat.

Zużyte łożysko

Poważniejszą awarią, jaka może spotkać odkurzacz, jest przede wszystkim zatarte łożysko. Taki problem może pojawić się w przypadku niepoprawnego korzystania z odkurzacza – powodem może być, chociażby odkurzanie pozostałości gładzi szpachlowej. Niestety, w przypadku uszkodzenia łożyska, najczęściej trzeba liczyć się z jego wymianą. Z tym problemem także nie każdy jest w stanie poradzić sobie sam – dobrym wyborem będzie więc skorzystanie z usług osoby, która potrafi poradzić sobie z naprawą sprzętów domowych.

Pamiętać należy jednak o tym, aby odpowiednio dbać o swój o odkurzacz. Jego regularne czyszczenie, a także wymiana części w przypadku wystąpienia niepokojących ostrzeżeń, to idealny sposób na to, aby znacznie przedłużyć jego żywotność.