Zadbane dłonie i schludne paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Codzienna praca i obowiązki domowe powodują, że skóra dłoni pęka, a paznokcie narażone są na mikrouszkodzenia, łamanie oraz rozdwajanie. Brak odpowiedniej pielęgnacji paznokci może doprowadzić także do wielu chorób, na przykład grzybicy lub być przyczyną namnażania się zielonej bakterii. Jak w domowych warunkach dbać o paznokcie, by były zawsze schludne i wypielęgnowane?
Krok pierwszy – cążki do skórek
Jednym z najważniejszych kroków, który w znaczący sposób może poprawić wygląd dłoni i paznokci, jest zadbanie o wały okołopaznokciowe. To nic innego jak potocznie znane suche skórki przy macierzy paznokcia, które narastając, tworzą nieestetyczne zgrubienia podatne na zadrapania i uszkodzenia. Wycinanie skórek jest istotne także podczas wykonywania manicure, zarówno tego domowego, jak i u profesjonalnej kosmetyczki. Niestety zabieg usuwania skórek jest często robiony nieumiejętnie, co powoduje uszkodzenie błonki i krwawienie. Gdy nie posiada się doświadczenia, cążkami do skórek można zrobić sobie ranę, która będzie się długo goić, a każdy dotyk uszkodzonego miejsca będzie powodować ból.
Jak dbać o paznokcie krok po kroku przy użyciu cążek? Pierwszą rzeczą, o którą zawsze należy zadbać, to odpowiednia dezynfekcja narzędzia, nawet wtedy, gdy cążki służą tylko i wyłącznie nam. Używanie cążków, które są niezdezynfekowane, a tym bardziej, były używane przez inne osoby, może powodować liczne infekcje, a nawet spowodować zakażenie wirusem. Po drugie, na zakupie cążek nie warto oszczędzać. Najlepiej kupić produkt wykonany z najwyższej jakości stali, co pozwoli używać narzędzia przez wiele lat. Z biegiem czasu dobre cążki nie będą się tępić, tym samym wyrywając, a nie odcinając skórki. By ułatwić sobie pracę, warto najpierw dłonie wymoczyć, a następnie przy pomocy drewnianego patyczka lub radełka odsunąć delikatnie narośnięte skórki.
Jak dbać o paznokcie domowymi sposobami tuż po zdjęciu hybrydy?
Paznokcie po zdjęciu hybrydy są osłabione, a płytka wymaga regeneracji i odbudowania. Taki typ paznokci jest szczególnie narażony na uszkodzenia mechaniczne, jednak nie należy rezygnować z ich codziennej pielęgnacji. By wyglądały one zdrowo i ładnie, zaraz po usunięciu skórek przy paznokciach konieczne jest nadanie paznokciom kształtu. W tym celu posłużyć powinien jednorazowy pilniczek. Płytkę paznokcia z kolei warto potraktować delikatnym bloczkiem polerskim, który służy do zmatowienia płytki i wyrównania jej powierzchni, co wygładza wszelkie nierówności. Tak przygotowane paznokcie mogą zostać potraktowane bezbarwną odżywką wzmacniającą lub taką, która będzie posiadać lekki, mleczny odcień.
Jak dbać o paznokcie w domu – sprawdzone sposoby
Jeżeli z jakichś powodów nie możemy pozwolić sobie na regularne wizyty u kosmetyczki, musimy nauczyć się dbać w domowych warunkach o swoje dłonie i paznokcie. Jak pielęgnować paznokcie w domu, by wyglądały jak po wyjściu z najlepszego salonu? Oprócz wyżej wymienionych porad dotyczących używania cążek oraz dbania o płytkę i kształt paznokcia poleca się suplementację wzmacniającą. Poza tym, tabletki bez recepty bogate w biotynę, witaminę E, witaminy z grupy B oraz krzem i cynk, oprócz przyspieszania tempa wzrostu paznokcia poprawiają także stan włosów i cery. Raz na tydzień warto wykonać kojącą maskę na dłonie, która wygładzi skórę dłoni i załagodzi wszelkie podrażnienia. Doskonale sprawdza się maseczka na bazie ciepłej oliwy, miodu oraz odrobiny soku z cytryny. By spotęgować działanie składników aktywnych, można na dłonie nałożyć dodatkowo rękawiczki.
Szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy dbać o regularne i systematyczne nawilżanie skóry dłoni, więc dobry krem nawilżający powinien gościć w każdej damskiej torebce. Poleca się również smarowanie skórek przy paznokciach natłuszczającą oliwką na noc, co zapobiega ich wysuszaniu. Warto zaznaczyć, że każdy lakier z paznokci, a nawet odżywka, powinny być zmywane przy pomocy zmywacza, nigdy zeskrobywane! Dbając o paznokcie, wybierajmy ten bez acetonu w swoim składzie.