Loading...

Buty profilaktyczne a buty ortopedyczne – różnice

buty

Pojęcia obuwia profilaktycznego oraz obuwia ortopedycznego bywają ze sobą mylone. I choć łączą je pewne podobieństwa, pełnią zupełnie inne role. Dobrze byłoby, gdybyś miał tego świadomość. Wówczas będziesz wiedział, którego rodzaju obuwia potrzebuje Twoje dziecko. Warto byłoby mieć także świadomość tego, jakie zalety wiążą się z korzystaniem z obuwia profilaktycznego, a jakie z noszeniem butów ortopedycznych.

Czym jest obuwie profilaktyczne?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czym jest obuwie profilaktyczne, musisz przede wszystkim wiedzieć, że jest ono przeznaczone dla dzieci, które nie mają płaskostopia czy innego rodzaju wad. Jeśli więc Twoja pociecha ma zdrowe, prawidłowo wysklepione stopy, możesz kupić buty profilaktyczne, a ortopedyczne przydadzą się dopiero wówczas, jeżeli pojawią się jakieś nieprawidłowości. Jaką rolę pełni tego rodzaju obuwie?

Otóż przede wszystkim, wspiera ono odpowiedni chód dziecka i sprawia, że jego stopy są zdecydowanie mniej podatne na powstanie wad. Buty profilaktyczne powinny nosić przede wszystkim dzieci, które znajdują się w okresie intensywnego wzrostu. Wówczas występuje bowiem zwiększone ryzyko powstawania różnego rodzaju nieprawidłowości. Jak zaś powszechnie wiadomo, zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać problemom niż walczyć z nimi. Ponadto, profilaktyczne obuwie jest zazwyczaj bardzo wygodne i odciąża stopy. 

Czym są buty ortopedyczne?

W przeciwieństwie do obuwia profilaktycznego, buty ortopedyczne są przeznaczone dla dzieci zmagających się z różnego rodzaju wadami stóp. Lekarze ortopedzi zalecają zazwyczaj noszenie tego rodzaju obuwia w przypadku nierówności kończyn czy stóp płasko-koślawych. Twoja pociecha może również korzystać z takiego obuwia, jeśli boryka się z płaskostopiem. To jedna z częściej występujących nieprawidłowości u dzieci w wieku szkolnym. Decyzję o noszeniu butów ortopedycznych powinien podjąć oczywiście lekarz. Najlepiej więc udaj się ze swoją pociechą do specjalisty, do którego masz pełne zaufanie.

Dzięki noszeniu butów ortopedycznych możliwa będzie przede wszystkim korekcja wad, które występują u Twojego dziecka. Na tym jednak nie koniec. Tego rodzaju obuwie może także zapobiec ich dalszemu pogłębianiu się. Charakterystyczna dla butów ortopedycznych jest specjalistyczna konstrukcja. Zazwyczaj są one bardzo solidne i na ogół można odróżnić je od zwykłych butów. Z tego też względu, nie każde dziecko będzie chciało nosić obuwie ortopedyczne. Dobrze byłoby jednak, abyś podjął próbę przekonania Twojej pociechy do zakładania takich butów. Wytłumacz mu, że jest to jeden z elementów skutecznego leczenia wady, z jaką się boryka. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków, z obuwia ortopedycznego można po jakimś czasie zrezygnować. 

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Bez względu na to, czy Twoje dziecko potrzebuje butów profilaktycznych, czy ortopedycznych, postaraj się o to, aby były one jak najstaranniej wybrane. W sklepach ortopedycznych znajdziesz zarówno buty profilaktyczne dla dziewczynek i chłopców, jak i obuwie ortopedyczne. Bardzo ważne jest to, aby obuwie było dostosowane do rozmiaru stóp dziecka. W przeciwnym bowiem razie, jego codzienne noszenie nie będzie zbyt komfortowe. Ważne jest to, aby zawsze wybierać buty zgodnie ze wskazówkami lekarza ortopedy. Wiele z nich trzeba zakupić na indywidualne zamówienie.

Pamiętaj o tym, że dzieci zdecydowanie chętniej noszą kolorowe buty. Są one dla nich bardziej przyjazne. Na szczęście, w sklepach ortopedycznych znajdziesz obuwie w rozmaitych kolorach. Nierzadko jest ono zdobione przy pomocy jakichś atrakcyjnych dla dziecka wzorów. Bardzo istotne jest to, aby zarówno buty profilaktyczne, jak i ortopedyczne były noszone systematycznie. W przeciwnym bowiem razie, efektów po prostu nie będzie. Trzeba także pamiętać o tym, że dziecko z wadami stóp może wymagać także pomocy fizjoterapeutycznej. W miarę możliwości zabierz więc swoją pociechę do specjalisty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia. Potem, cierpliwie wykonuj je z dzieckiem w domu.