Loading...

Czym jest ekogroszek – z czego jest zrobiony?

Ekogroszek z roku na rok zyskuje na popularności. Jest to chętnie wybierany przez Polaków rodzaj paliwa, wykorzystywany do ogrzewania domów. Mówi się, że stanowi rozwiązanie bardziej ekologiczne i łatwiejsze w codziennym użytkowaniu od zwykłych paliw kopalnych. Jednak czym właściwie jest ekogroszek?

Z czego zrobiony jest ekogroszek? Suwałki

Ekogroszek to produkt, do którego wytworzenia wykorzystuje się węgiel kamienny, a także brunatny. Pierwszym etapem produkcji jest odpowiednia klasyfikacja surowca. Aby tego dokonać, należy przeanalizować rozmiar oraz kaloryczność wybranego węgla. Średnica ekogroszku może wynosić od 5 do 25 mm.

W przypadku, gdy wszelkie normy zostaną spełnione, możliwe jest przejście do drugiego etapu procesu wytwarzania ekogroszku, czyli prawidłowego rozkruszenia oraz przesiania surowca przez sito. Jest to konieczne, ponieważ produkt powinien mieć odpowiednią wielkość. Następnie uzyskany ekogroszek musi zostać odpowiednio oczyszczony, aby nie znajdywały się na nim osady pyłu węglowego. Ostatnią fazą całego procesu jest ekogroszku, które wykonuje się w celu usunięcia wilgotności utrudniającej korzystanie z paliwa.

Dlaczego ekogroszek jest dobrym rozwiązaniem?

Mały rozmiar ziaren sprawia, że z ekogroszku korzystać mogą posiadacze większości pieców z podajnikami. Natomiast proces przygotowywania tego materiału obniża jego spiekalność, dzięki czemu uzyskany produkt wykazuje wysoka wartość opałową. Napełnianie podajnika może zatem być wykonywane nawet raz na tydzień, nie będzie tutaj konieczne jego częste dosypywanie. Także palenisko może być czyszczone zdecydowanie rzadziej ze względu na właściwość ekogroszku, jaką jest wytwarzanie mniejszej ilości popiołu.

Podczas obróbki z węgla usuwane są szkodliwe substancje, takie jak furany, dioksyny czy chociażby węglowodory aromatyczne, które podczas spalania są emitowane do atmosfery. Z tego względu ekogroszek jest wygodnym i przyjaznym dla środowiska paliwem stałym. Korzystając z niego, wpływasz na poprawę stanu powietrza.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ekogroszku?

Podczas zakupu ekogroszku należy zastanowić się, co będzie wygodniejsze – wybór produktu luzem czy w workach. Tańsza będzie pierwsza opcja, jednak zdecydować się na nią mogą jedynie osoby dysponujące odpowiednią ilością miejsca do składowania paliwa – koniecznie musi być to suche pomieszczenie.

Decydując się na zakup ekogroszku pakowanego w worki, mimo wyższej ceny zyskujesz na wygodzie. Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć miejsce na jego przechowywanie, dlatego korzystanie z takiego rozwiązania cechuje się wyższym poziomem komfortu.

Ekogroszek – Suwałki

Zdarza się, że firmy oferujące ekogroszek tak naprawdę swoim klientom sprzedają tworzywo, które nim nie jest. Aby uniknąć zakupu podrobionego produktu, należy zaopatrzyć się w paliwo jedynie w zaufanym miejscu.

Warto pamiętać, że bezpieczny ekogroszek w Suwałkach powinien posiadać certyfikat wystawiony przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. Odpowiedni dokument udowodni, że produkt spełnia wszystkie normy.