Loading...

Czy warto monować LPG w samochodzie?

samochód

Obecnie ceny benzyny oraz oleju napędowego są niesamowicie wysokie, co potęguje pikująca inflacja. Z tego powodu coraz więcej kierowców zastanawia się nad montażem instalacji gazowej, która od wielu lat cieszy się uznaniem osób, które chcą oszczędzić na paliwie – gaz LPG jest przecież tańszy, jednak stosowanie wspomnianej instalacji wiąże się też z innymi kosztami. W takim razie czy warto montować LPG w samochodzie?

Montaż LPG Warszawa – dlaczego ma tylu zwolenników?

Ceny paliw osiągają rekordowe wartości. Benzyna w czerwcu 2022 roku kosztowała średnio 7,90 zł za litr, natomiast diesel ok. 7,50 zł/l. Natomiast litr omawianego gazu to najczęściej około połowa tych wartości, dlatego tak wielu kierowców decyduje się na montaż LPG. Trzeba jednak pamiętać, że samo porównywanie kosztu litra paliwa nie jest obiektywne, ponieważ przy jeżdżeniu na gaz należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty.

Montaż LPG Warszawa – koszty

Koszty montażu LPG w Warszawie są zróżnicowane – im więcej cylindrów ma auto, tym droższa będzie usługa oraz części. Obecnie dla czterocylindrowego auta instalacja będzie kosztować około 4000 zł. Jest to oczywiście cena poglądowa, ponieważ na ostateczny koszt może wpływać masa czynników. Warto jednocześnie zaznaczyć, że przy gazie trzeba się liczyć z droższymi o kilkadziesiąt złotych badaniami technicznymi oraz koniecznością wykonywania przeglądów instalacji. Nadal nie są to szczególnie wysokie koszty, dlatego rokrocznie kierowca może cieszyć się oszczędnością na poziomie kilku tysięcy złotych.

Montaż LPG Warszawa – koszty to nie wszystko

Warto pamiętać, że montaż LPG i koszty związane z eksploatacją instalacji to nie wszystko. Chodzi przede wszystkim o fakt, że dynamika silnika ulega pogorszeniu. W przypadku starszych instalacji różnica była silniej odczuwalna. Obecnie nie jest aż tak spora (współczesne instalacje są bardziej dopracowane), ale nadal występuje.

Warto mieć też na uwadze fakt, że przy silnikach z turbiną wtryskiwacze muszą podawać sporą ilość gazu, dlatego niedopatrzenia w montażu LPG mogą prowadzić do szybkiego powstania usterek, dlatego należy korzystać z usług sprawdzonych serwisów. Przypominamy też, że w nowoczesnych autach montaż jest coraz trudniejszy, a co za tym idzie – bardziej kosztowny.

Przed zdecydowaniem się na montaż LPG warto sprawdzić (choćby w internecie), czy dany silnik będzie dobrze współgrał z instalacją gazową. Można także zapytać specjalistę.

Czy warto stawiać na montaż LPG? Warszawa

Jeśli możliwe jest zainstalowanie LPG w samochodzie, to koszty związane z eksploatacją auta spadną nawet o kilka tysięcy złotych rocznie, dlatego nawet jeśli pojawi się konieczność dokonania pomniejszej naprawy (np. regulacja zaworu luzu) nie będzie żadnym problemem oraz wysokim kosztem. Trzeba jednak pamiętać, żeby oddawać auto wyłącznie w ręce doświadczonego mechanika, dzięki temu samochód na pewno będzie bezpieczny. Zatem jak najbardziej warto montować instalację LPG.