Loading...

Tulipany – kiedy sadzić cebulki, a kiedy ścinać?

tulipany

Jednym z najpopularniejszych rodzajów kwiatów jest tulipan. Wręczamy go zarówno na urodziny, imieniny, Dzień Matki, czy inne święto, jak również bez okazji. Bowiem to właśnie on symbolizuje głębokie i szczere uczucie — miłość. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na jego posadzenie również w przydomowym ogródku. Warto zadać zatem podstawowe pytania: do kiedy można sadzić tulipany? Oraz kiedy ścinać tulipany? Odpowiedzi przedstawione zostały w poniższym artykule. 

Rodzaje tulipanów

Tulipany znacznej części społeczeństwa kojarzą się przede wszystkim z Holandią. Pochodzą jednak one z Azji i tam mają swoje korzenie. Jako najpopularniejsze kwiaty, są nie tylko bardzo łatwe w uprawie, ale pięknie się prezentują zarówno w ogrodzie, doniczce, jak i we flakonie na stole. Wyróżnia się ich kilka rodzajów. Najpopularniejszym podziałem jest jednak ten na tulipany:

a) wcześnie kwitnące; 

b) średnio wcześnie kwitnące; 

c) późno kwitnące. 

Grup i odmian jest wiele, ale wszystkie są domeną wiosny. Mogą one kwitnąć na żółto, czerwono, pomarańczowo, różowo, czy nawet fioletowo. Niejednokrotnie spotykamy się z różnymi odcieniami, jednobarwnością, dwubarwnością oraz wielobarwnością. To właśnie ten czynnik nadaje im wyjątkowo charakteru i zapewnia unikatowość. 

Uprawa tulipanów

Tak jak zostało to już wcześniej wskazane, tulipany zaliczane są do grupy kwiatów łatwych w uprawie. Jako że mają one krótki okres wegetacji, bo zaledwie 100 dni, warto w tym czasie szczególnie o nie zadbać. Warto zastosować się do poniższych wskazówek:

1. Regularne podlewanie to podstawa — chodzi przede wszystkim o krótki okres po włożeniu cebulki do gruntu oraz oczywiście czas suszy; 

2. Nawożenie tulipanów — warto regularnie sprawdzać, czy naszym kwiatom nie zagrażają żadne szkodniki lub nie występują choroby. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek tego oznaki, warto skorzystać z pomocy środków chemicznych, które skutecznie zwalczą ten problem; 

3. Odchwaszczanie. 

Kiedy sadzić cebulki tulipanów?

Tulipany wyrastają z cebulek, które nazywany również cebulkami jesiennymi, ponieważ optymalną porą do ich włożenia w grunt jest wrzesień lub ewentualnie pierwsza połowa października. Ważne, aby dobrze się ukorzeniły przed nastaniem pierwszych przymrozków. 

Kiedy ścinać tulipany?

Tulipany powinny zostać ścięte po przekwitnięciu. Warto jednak zrobić to w momencie, gdy na kwiecie są jeszcze liście, bo to właśnie dzięki temu cebulka będzie się dalej rozwijać. 

Kiedy wykopać cebulki jesienne tulipanów?

Jeżeli chcemy za rok cieszyć oczy widokiem tych pięknych kwiatów, wcale nie musimy kupować nowych cebulek. Gdy przestaną kwitnąć — pod koniec czerwca — należy wykopać cebulki i je osuszyć. Nie wolno robić tego na słońcu! Najlepiej, aby było to pomieszczenie suche i jednocześnie przewiewne. Po około 3 tygodniach można oczyścić cebulki z ziemi i oddzielić te zdrowe od chorych. Najlepiej, aby zapewnić im miejsce do zimowania w około 20 – 23 stopniach. 

Pielęgnacja tulipanów 

Pielęgnacja tulipanów i cebulek jesiennych nie jest skomplikowana. Wręcz przeciwnie, jeżeli zastosujemy się do opisanych wyżej zaleceń, z pewnością będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami w okresie ich rozkwitu. Pamiętajmy, aby ich nie opryskiwać zarówno w upalne dni, jak i przed deszczem. Wieczorna pora będzie idealna. Profilaktyczne wykonywanie oprysków także nie zaszkodzi! Oglądaj swoje kwiaty dość często i gdy tylko pojawią się oznaki szkodników — reaguj! Dzięki temu nie zostaną zarażone zdrowe roślinki. 

 

Tulipany należą do grupy najpopularniejszych kwiatów wiosennych. Ich uprawa i pielęgnacja zaliczana jest do jednej z najprostszych, dzięki temu każdy może się jej podjąć. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach, dzięki czemu cebulki będziemy mogli wykorzystać również w kolejnym sezonie. Jako kwiaty wiosenne pięknie wyglądają zarówno na stole, jak i w przydomowym ogródku. Warto więc poświęcić chwilę i zdecydować się na ich posadzenie. A one odwdzięczą się pięknym wyglądem i zachwycą swoimi kolorami. A może nawet wielobarwnością.