Loading...

Urządzanie mieszkania – o czym warto pamiętać?

mieszkanie

Planując wykończenie mieszkania, trzeba pamiętać o wielu aspektach. Zanim zacznie się wybierać poduszki do kanapy, lepiej zaplanować funkcjonalność kuchni, łazienki oraz pozostałych przestrzeni. Trzeba dopasować swój budżet do potrzeb i kierować się dobrze stworzonym planem działania. Tapetowanie ścian nie powinno być pierwszym krokiem, jaki chcesz zrobić podczas wykańczania mieszkania. O czym trzeba pamiętać, urządzając swoje “cztery ściany”?

Jakość nie zawsze równa się wysokiej cenie

Często wydaje się, że najdroższe rozwiązania stanowią najlepszy wybór. Jednak w dzisiejszych czasach meble i akcesoria designerskie są niezwykle drogie, i mogą być zupełnie niefunkcjonalne. Projektanci zgodnie ze swoją weną tworzą rzeczy piękne, jednak czasem bezużyteczne w codziennym użytku. Choć efektowne umywalki lub baterie łazienkowe wyglądają wspaniale i mają wysoką cenę, to ich jakość wcale nie musi być tak doskonała. Wybierając sprzęty do domu, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę użyteczność oraz jakość materiałów, a potem dopiero design.

Meble modułowe czy designerskie?

Jeśli chodzi o przechowywanie, to szafki modułowe świetnie sprawdzą się w każdej przestrzeni. Dzięki wielu kolorom oraz formom można dopasować je do wielu różnorodnych aranżacji. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie w dobrej cenie, dzięki czemu możesz zaszaleć i zdecydować się na przykład na designerskie fotele czy piękne dodatki. Wygodne sofy, fotele lub kanapy są sercem domu, bo to tu przyjmuje się gości i spędza wieczory po pracy bądź szkole. Ich wygląd ma ogromny wpływ na styl całego wnętrza. Wybierając odpowiednie meble do salonu, tworzysz komfortowe miejsce do spotkań całej rodziny. Często trzeba także szukać oszczędności w niektórych miejscach, by móc zaszaleć, kupując inne piękne rzeczy.

Dobry plan to podstawa

Wykańczając mieszkanie, należy zastanowić się nad jego podstawowymi funkcjami. Jakie potrzeby domowników mają zostać zaspokojone? Gdy już będziesz wiedzieć, co ma gdzie stać i jakie pełnić funkcje, możesz przejść do aranżacji wnętrz. Wtedy zaplanuj tapetowanie ścian czy wybierz płytki do łazienki. Ważne, by zgrać ze sobą kolorystykę – szczególnie jeśli mieszkanie jest mniejsze, warto postawić na jeden główny kolor łączący wszystkie pomieszczenia. Planując aranżację przestrzeni, trzeba mieć na względzie gust domowników, którzy powinni czuć się komfortowo i przyjemnie.

W jakim stylu urządzić mieszkanie?

Niezwykle modnym stylem jest w ostatnim czasie boho, który łączy biel z brązem i zielenią. Takie wnętrze charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów, jak kamień, wiklina czy drewno, a do tego wszędzie pojawiają się żywe zielone rośliny.

Osobom lubiącym luksusowe wnętrza na pewno spodoba się styl Glamour, który jest połączeniem blasku kryształów ze złotymi dodatkami. Jeśli zaplanuje się ich odpowiednie wykorzystanie, wcale nie są kiczowatym pomysłem, a przestrzeń cechuje się elegancją. Doskonale pasują tu designerskie fotele oraz kryształowe żyrandole.

Dla osób uwielbiających komfort styl Hampton będzie idealnym rozwiązaniem. Duże, wygodne kanapy ustawione na środku salonu, wielki stół dla rodziny, którą można gościć w każdej chwili, a do tego sporych rozmiarów ozdoby w małych ilościach. Styl Hampton kojarzy się z komfortowym luksusem, jednak bez złotych wykończeń czy diamentów zwisających z firanek. Jest niezwykle wygodny, piękny, a jednocześnie prosty.

Aranżacja mieszkania niezależnie od tego, jaki styl wybierzesz, jest ciekawym doświadczeniem. To długotrwały proces, jednak jego efekty mogą zapierać dech w piersiach. Nawet jeśli nie posiadasz zmysłu architekta wnętrz, sklepy meblowe oferują nam wiele inspiracji, z których można czerpać. W wielu z nich można oglądać ekspozycje przypominające duże pokoje, ciekawe łazienki, a nawet małe mieszkania.

Wykańczając mieszkanie, należy pamiętać o podstawowej zasadzie, która mówi, że funkcjonalność przestrzeni zawsze stawia się ponad wyglądem. Jednak warto zaszaleć w niektórych momentach oraz włożyć więcej serca w wybór ważnych elementów wyposażenia. Nowe mieszkanie nie musi być nudne – ważne, by zaaranżować je według własnego gustu i pomysłu.