Loading...

Czym są style w modzie i jakie wyróżniamy?

moda

Moda to sposób na wyrażenie siebie i podkreślenie swoich upodobań. Współcześnie opiera się na różnorodności, co czyni ją niezwykle ciekawą. Patrząc na osobę ubraną w określony sposób, możesz domyślić się, w jakiej branży pracuje, jakiej słucha muzyki, a nawet tego, jakim jest człowiekiem. Oczywiście nie chodzi o ocenianie innych ludzi po wyglądzie, a o odczytywanie pewnych informacji, które wyraża się właśnie poprzez umiłowanie konkretnego ubioru. Czym tak właściwie są style modowe i jakie obecnie można wyróżnić?

Czym jest styl?

Niejednokrotnie zdarza się ludziom określać kogoś mianem stylowego. Ale co to właściwie oznacza? Czy chodzi o osobę, która nosi ubrania z najnowszej kolekcji światowej sławy projektantów? Czy o stylu świadczy marka i cena noszonych ubrań? Oczywiście, że nie.

Osoba stylowa to taka, której ubrania, fryzura i dodatki idealnie ze sobą współgrają oraz pasują do jej charakteru. Nie polega to zatem na wpisywaniu się w powszechnie panujące trendy, ale o odnalezienie nurtu spójnego z Twoimi upodobaniami.

Jakie wyróżniamy style w modzie?

Style w modzie to coś bardzo nieoczywistego. Ubiór części osób wpisuje się w pewne określone ramy. Istnieją jednak ci, którzy konsekwentnie wymykają się modowym schematom. Nazwa się to eklektyzmem. Są jednak pewne style w modzie, których zasady są dla wszystkich jasne.

Styl klasyczny, czyli paryski szyk i elegancja

Paryż nie bez powodu nazywany jest światową stolicą mody. To miasto, którego mieszkańcy są nad wyraz stylowi. Swój zawsze nienaganny wygląd zawdzięczają prostym i klasycznym krojom w stonowanych kolorach. Niewątpliwą zaletą paryskiej klasyki jest to, że cechuje się ponadczasowością oraz uniwersalnością. Niektórym może się wydawać, że francuska elegancja to coś na wskroś nudnego. Warto jednak pamiętać, że miłośnicy klasyki lubią dodawać charakteru swoim stylizacjom poprzez odpowiedni dobór dodatków. Ekstrawagancka galanteria jest w stanie ożywić każdy ubiór i nadać mu wyjątkowego charakteru. Może się okazać, że to nie garderoba, a torebka stanowi główny punkt stylizacji. Aby dobrze wyglądać, warto wiedzieć, jak dbać o galanterię, a w razie potrzeby jak wyczyścić torebkę ze skóry. Doskonały stan dodatków to również niezwykle istotny aspekt.

Styl sportowy – swoboda i wygoda

Wiele osób pracuje w miejscach, w których nie obowiązuje specjalny dress code. Ludzie wykonujący pracę wymagającą dużej aktywności doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest zapewnienie sobie komfortu poprzez odpowiednie odzież, obuwie i dodatki. Sportowy styl sprawdza się doskonale nie tylko na siłowni, ale także na co dzień. Zapewnia pełnię komfortu oraz bezpieczeństwa, a co więcej, może wyglądać naprawdę ciekawie. Kluczem do stylowego efektu są odpowiednio dobrany krój i kolorystyka ubrań. 

Romantyczny styl boho

Styl boho kojarzy się z wiejską sielanką i niewinnym romantyzmem. Ubrania są bardzo chętnie wykorzystywane przez młode kobiety, które lubią nadawać swoim stylizacjom odrobiny dziewczęcego uroku. Są także częstym wyborem dokonywanym przez kobiety stające na ślubnym kobiercu. Styl boho nie jest częstym widokiem na co dzień, ale coraz więcej osób dostrzega jego wyjątkowość. 

Buntowniczy styl grunge

Historia odważnego stylu grunge sięga lat 90. Określa się go mianem stylu buntowników. Od razu widać, że wywodzi się z jednej z subkultur, w której najistotniejszą rolę odgrywały mocne, rockowe brzmienia. Styl grunge kojarzy się przede wszystkim z uwielbianym w latach 90. zespołem Nirvana. Uwzględnia luźne T-shirty, trampki, glany, poszarpane jeansy, oversizowe swetry oraz koszule w kratkę. Miłośnicy tego stylu często noszą koszulki z logiem ulubionego zespołu, a całość stylizacji uzupełniają skórzanymi kurtkami, biżuterią z ćwiekami i mocnym makijażem.

Jak dbać o ubrania, dodatki i akcesoria?

Bez względu na to, który styl najbardziej pasuje do Twojej osobowości, powinieneś, podążając za radami osób troszczących się o środowisko, dbać o swoje ubrania i akcesoria w taki sposób, aby mogły służyć przez długi czas. O ile informacje na temat sposobu, w jaki należy traktować ubrania, znajdują się na ich metkach, o tyle pielęgnowanie galanterii skórzanej może być nieco problematyczne. Pamiętaj, że zawsze istnieje sposób na nadanie akcesoriom drugiego życia. A zatem dużo lepiej jest dowiedzieć się, jak wyczyścić skórzaną torebkę, zamiast od razu wymieniać ją na nową.