Loading...

Jak zostać cukiernikiem – Najlepsze porady

cukiernik

Kto nie przepada za pysznymi wypiekami przygotowanymi na specjalne okazje lub takimi na zwykłe spotkanie ze znajomymi? Pewnie nie wyobrażamy sobie nawet, by nie ugościć rodziny czy przyjaciół kilkoma kawałkami ciasta. Niektórzy ograniczają się do pieczenia na własne potrzeby, a inni marzą o tym, by otworzyć własną cukiernię. Dlatego zastanówmy się, jak zostać cukiernikiem.

 

Kto może zostać cukiernikiem?

Praca jako cukiernik jest przeznaczona dla każdego, kto tylko ma dobrze wyrobiony zmysł smaku, lubi eksperymentować w kuchni, a do tego nie brakuje mu wyobraźni i kreatywności. Nie są to nudna praca. Zwłaszcza gdy przygotowujemy torty na zlecenie. Wtedy każde zamówienie to niemalże przygoda.

A jak zostać profesjonalnym cukiernikiem? Tutaj potrzeba już wiedzy, doświadczenia i lat praktyki. Jeśli jednak nie brakuje nam zaangażowania, nieszablonowego podejścia, pasji, to możemy liczyć na to, że osiągniemy ten cel.

 

Gdzie może pracować cukiernik?

Ogólnie rzecz biorąc, są dwie ścieżki: albo poszukamy pracy w istniejącej cukierni czy firmie zajmującej się produkcją wyrobów cukierniczych, albo stworzymy własną. Własna cukiernia wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami. Trzeba bowiem zbudować odpowiedni wizerunek firmy.

Można zacząć choćby od prowadzenia kursu na temat tego, jak zostać cukiernikiem. Dzielenie się wiedzą z odbiorcami to jeden ze skuteczniejszych sposobów na to, by docierać do coraz to szerszej rzeszy potencjalnych klientów. Ciekawym sposobem jest także dzielenie się autorskimi przepisami lub trickami, które mają zastosowanie w kuchni.

Zadbanie o swój wizerunek biznesowy może się zacząć jeszcze przed założeniem własnej działalności. Dzięki temu cukiernik nie będzie potem zaczynał od zera, a będzie miał już pewne grono odbiorców, którzy mogą chcieć korzystać z jego usług.

 

Jak zostać cukiernikiem, czyli jaka wiedza się przyda?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że nie ma konieczności ukończenia szkoły cukierniczej. Obecnie liczy się nie tylko wiedza zdobyta w szkole, ale doświadczenie oraz umiejętności nabyte podczas praktyki. Nawet podczas prowadzenia własnej firmy o wiele bardziej liczy się to, co potrafimy, a nie to, jak wiele  wiemy teoretycznie.

Poza tym możemy udać się na kurs cukierniczy, zamiast wybierać się do szkoły zawodowej. Dzięki temu zyskamy wiedza, doświadczenie oraz certyfikat potwierdzający umiejętności. Dodatkowo możemy poszerzyć swoją wiedzę podczas takich kursów. Szkolenia należy też dopasować do swoich umiejętności. Osoba początkująca nie powinna rzucać się od razu na głęboką wodę. Trudno będzie jej zrozumieć wiele ze specjalistycznego języka i szybko zniechęci się do nauki. Za to osoba zaawansowana chętnie pozna kolejne przepisy i szybciej będzie sobie przyswajać wiedzę.

 

Jakie są cechy dobrego cukiernika?

O kilku z nich wspomnieliśmy już wcześniej. Jednak to nie wszystkie cechy. Przede wszystkim musi mieć zdolności manualne. Dobre wypieki powinny cieszyć i oko, i żołądek. Dlatego tak konieczne jest nie tylko smaczne pieczenie, ale również kreatywne. Popularne bowiem manufaktury słodyczy, gdzie na oczach klientów powstają wypieki i słodycze.

Konieczne jest przy tym wyczucie estetyki. Chodzi bowiem o to, by wszystko dobrze ze sobą współgrało i mogło zachwycić klienta. Poza tym cukiernik powinien umieć zadbać o siebie. Aktywność fizyczna i zbilansowana dieta to podstawa, której nie powinien zaniedbywać. Zwłaszcza gdy przebywa tak wiele czasu wśród słodkości. A jego zdrowe nawyki mogą przełożyć się na wyroby pozbawione ulepszaczy, barwników i konserwantów.

 

Podsumowanie – jak zostać cukiernikiem?

Praca cukiernika to praca pełna wyzwań, ale i wspaniałych chwil. Można rozwijać swoją pasję, tworzyć niemalże dzieła sztuki oraz dzielić się swoją wiedzą z zakresu cukiernictwa. To wszystko przekłada się na docieranie do większej ilości klientów. Dobry cukiernik powinien być pracowity, pełen wyobraźni oraz pomysłów. Istotne jest wyczucie estetyki, ale także dobry smak i świetna organizacja pracy, co przekłada się na lepsze efekty.