Loading...

Jak dobrać moc i ilość paneli fotowoltaicznych do domu?

fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne w Oleśnicy cieszą się sporą popularnością i trudno się temu dziwić. To właśnie dzięki przydomowej elektrowni słonecznej możemy raz na zawsze zapomnieć o wysokich rachunkach za elektryczność. Dobrze zamontowane są nie tylko ozdobą każdego dachu, ale produkują taką ilość prądu, że nie musimy martwić się wzrostem cen za energię elektryczną.

Odpowiednie dopasowanie mocy to podstawa darmowego prądu

Aby skutecznie dopasować ilość i moc paneli fotowoltaicznych do konkretnego domu konieczne jest przeanalizowanie rocznego zużycia prądu przez daną rodzinę. Taką informację znaleźć można na każdym rachunku za energię elektryczną, a jest ona o tyle cenna, że pozwala poznać realne zapotrzebowanie na prąd. Wbrew pozorom różnice w zużyciu są naprawdę spore, dlatego wszelkie próby dobrania mocy instalacji „na oko” nie są najlepszym pomysłem. Znając ten parametr, fachowiec z firmy zajmującej się montowaniem paneli bez trudu dobierze taką moc, by całość spełniała oczekiwania inwestora. Wiedząc, ze w naszym kraju 1 kW mocy instalacji fotowoltaicznej wyprodukuje około 950 kWh energii elektrycznej rocznie, łatwo przeliczyć, jaka moc będzie potrzebna do zaspokojenia potrzeb konkretnej rodziny.

Fotowoltaika na nowych zasadach – szansa czy spory problem?

Jeszcze kilka miesięcy temu panele fotowoltaiczne Oleśnica mogły w 100% pokryć zapotrzebowanie inwestora na prąd, obecnie jest to dość trudne do osiągnięcia, chyba że zdecydujemy się na montaż magazynu energii. Specjalne akumulatory odbiorą wyprodukowaną w ciągu dnia energię elektryczną, a my będziemy mogli z niej korzystać po zachodzie słońca. Poprzednie zasady były o tyle lepsze, że nadwyżkę wyprodukowanego prądu oddawaliśmy do zakładu energetycznego, a ten po potrąceniu 20% oddanej energii musiał nam ją oddać. To sprawiało, że ostateczne obliczenie mocy paneli było zdecydowanie prostsze. Obecnie przepisy zostały skonstruowane w taki sposób, że wszelkie nadwyżki sprzedajemy po dość niskiej cenie, a gdy prądu nam brakuje (zima, noc, dzień bez słońca), musimy ją odkupić po cenach rynkowych. Czy to znaczy, że panele fotowoltaiczne w Oleśnicy przestały się opłacać? Nic z tych rzeczy, chociaż trzeba przyznać, że odrobinę wydłuży się czas zwrotu całej inwestycji.

Czy warto założyć panele fotowoltaiczne w swoim domu?

Fotowoltaika w dalszym ciągu umożliwia dostęp do darmowego prądu, co wydaje się być kluczowe dla wielu inwestorów. Biorąc pod uwagę ogromną inflację i widmo kolejnych podwyżek energii elektrycznej, wydaje się, że własna elektrownia słoneczna jest czymś, co warto rozważyć zawsze, gdy posiadamy na koncie trochę gotówki i chcemy ulokować ją w najlepszy z możliwych sposobów. Panele słoneczne, nawet przy obecnych zasadach rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii w dalszym ciągu są bardzo opłacalne. Umożliwiają zasilanie całego domu darmowym prądem przez większą część roku. Oczywiście problem pojawia się w takich miesiącach jak listopad, grudzień czy styczeń, bo wtedy ilość prądu wytworzonego przez fotowoltaikę jest naprawdę mała. To jednak tylko trzy miesiące ograniczonej produkcji, a przez pozostałą część roku nasza fotowoltaika jest w stanie zapewnić darmowy prąd, który wykorzystać możemy zgodnie z własnymi potrzebami.