Loading...

Jak zostać chirurgiem – Ile można zarobić w 2022?

chirurg

Jeśli chcesz zostać chirurgiem, trzeba wielu lat nauki, aby móc wykonywać ten zawód. Najpierw należy dostać się na studia medyczne, a następnie je ukończyć. Gdy marzysz o zostaniu takim, specjalistą jak chirurg, czekają Cię kolejno staż, a także specjalizacja. Co ważne, również w trakcie robienia samej specjalizacji musisz odbyć liczne praktyki w szpitalach. Dlatego droga do uzyskania tytułu tego specjalisty jest bardzo długa, jednak później zarobki chirurga rekompensują poświęcony czas oraz lata nauki.

Jak zostać chirurgiem?

Wiadomo, że do tego zawodu trzeba przygotowywać się już wcześniej. Dzieje się tak, ponieważ należy osiągnąć bardzo wysokie wyniki na maturach, aby dostać się na studia. Następnie, gdy zostaniesz już studentem jednej z uczelni, to czeka Cię sześć lat jednolitych studiów medycznych. Następnie należy odbyć obowiązkowy staż. Po jego ukończeniu możesz starać się dostać na specjalizację. Jeśli chodzi o zawód chirurga, specjalizacja również trwa sześć lat. W tym czasie jesteś zobligowany do odbycia licznych kursów oraz staży. Zajęcia, które muszą być przez Ciebie zaliczone to między innymi:

  • chirurgia endokrynologiczna,
  • chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna,
  • leczenie oparzeń,
  • endoskopia układu pokarmowego,
  • podstawy leczenia żywieniowego,
  • podstawy chirurgii transplantacyjnej,
  • wprowadzenie do specjalizacji.

W momencie, gdy chcesz uzyskać tytuł specjalisty, w czasie specjalizacji musisz odbyć staż. Dla chirurgów ogólnych wymienia się między innymi staże obejmujące:

  • chirurgię dziecięcą, onkologię, ginekologię i kardiochirurgię odbywające się przez miesiąc każdy;
  • torakochirurgię, co zajmuje 1,5 miesiąca;
  • chirurgię naczyniową, pracę na oddziale ratunkowym oraz intensywnej terapii, które trwają 2 miesiące każdy;
  • traumatologię ruchu odbywający się przez 3 miesiące,
  • tzw. staż specjalizacyjny z chirurgii ogólnej, który trwa aż 44 miesiące.

Po ukończeniu wszystkich wymienionych staży oraz specjalizacji musisz jeszcze zdać egzamin. Państwowy Egzamin Specjalistyczny składa się trzech części. Pierwszą jest sprawdzian praktycznych umiejętności przyszłego chirurga. Następnie trzeba zaliczyć test wiedzy składający się ze 120 pytań. Ostatni etap egzaminu ma formę ustną, gdzie osoba zdająca odpowiada na pytania zadawane przez komisję.

Jeśli chcesz przejść do kolejnego etapu egzaminu, najpierw musisz zaliczyć wszystkie poprzednie. Wiedząc, jak zostać chirurgiem, trzeba przygotować się na lata nauki, a także wiele wyrzeczeń związanych z ogromem materiału do przerobienia oraz umiejętności do nabycia.

Zarobki chirurga w Polsce – ile wynoszą?

Wiadomo, że ciężko określić dokładne zarobki chirurga, ponieważ na wysokość jego wynagrodzenia wpływa mnóstwo zmiennych. Przede wszystkim wartość pensji zależy od tego, ile dokładnie godzin przepracuje lekarz oraz w jakim rodzaju chirurgii będzie się specjalizował. Na ilość pieniędzy otrzymywanych przez specjalistę ma również wpływ, w jakim szpitalu pracuje, a także, w jakim województwie znajduje się dana placówka medyczna. Na wyższe zarobki mogą liczyć osoby decydujące się na otwarcie własnej kliniki na przykład z chirurgią plastyczną lub będą pracować w miejscu, które zdążyło już wypracować sobie renomę wśród pacjentów.

Jednak decydując się na otwarcie swojego gabinetu warto dowiedzieć się, jakie narzędzia będą potrzebne do przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów. W momencie, gdy interesuje Cię ta kwestia, to warto wejść na stronę internetową http://www.twojatrzustka.pl/podstawowe-narzedzia-chirurgiczne-jakie-narzedzia-znajduja-sie-w-kazdej-sali-chirurgicznej/.

Zazwyczaj ludzie będący specjalistami w tej dziedzinie zarabiają trochę więcej pieniędzy niż średnia krajowa, ale trzeba pamiętać, ile czasu poświęcili, aby móc wykonywać ten bardzo odpowiedzialny zawód. Tak naprawdę istnieją ogromne różnice w zarobkach pomiędzy czołowymi chirurgami w kraju a tymi, którzy mają słabsze opinie. Wiadomo, że kwota wynagrodzenia może być różna, gdy specjalista renegocjuje jej wysokość w każdym miejscu pracy. Jednak warto również wiedzieć, że często w szpitalach dla danych specjalistów są ustalone odgórne pensje.