Loading...

Jak zaprojektować piękną i funkcjonalną kuchnię? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

kuchnia

Remont nowej kuchni to wielka przyjemność, czy to remont nowo zakupionego mieszkania, czy całkowita wymiana starych mebli. Jednak po pierwszym podnieceniu następuje chwila refleksji, od czego zacząć projektować nową kuchnię? Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i dostosować pomieszczenie do indywidualnych potrzeb, najlepiej zamówić meble na wymiar, otwiera to nowe możliwości, pozwalając naprawdę rozwinąć każdy centymetr. To szczególnie atrakcyjna propozycja dla właścicieli małych mieszkań, ceniących sobie funkcjonalność. Więc od czego zacząć planowanie? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Funkcjonalna kuchnia – jakie wymiary powinny mieć meble kuchenne?

Przy doborze mebli kuchennych należy nie tylko zwracać uwagę na wygląd, ale również zwracać uwagę na ich odpowiednie wymiary: wysokość, głębokość, szerokość. Standardowa głębokość szafki dolnej to 55 cm do 60 cm. Wysokość blatu powinna być dostosowana do potrzeb mieszkańców: ich wzrostu, rodzaju pracy, jaką będą wykonywać oraz ich preferencji. W większości przypadków blat montowany jest na wysokości od 85 cm do 95 cm. Odległość między szafką górną a powierzchnią roboczą wynosi korzystnie od 55 cm do 60 cm. Wybierając szafki kuchenne warto zastosować dużą ilość szuflad, które ułatwią wyciągnięcie niezbędnych narzędzi. Jeśli nasza kuchnia jest niewielka lub problematyczna, kuchnie na wymiar w Olsztynie pomogą nam dopasować rozwiązanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Zastosowanie frontu kuchni przedszkolnej z subtelnym podświetleniem zapewni optyczne powiększenie przestrzeni.

Meble kuchenne – jakie fronty wybrać?

Front szafki kuchennej, część reprezentacyjna to starannie wyselekcjonowany front. Materiały, z których są wykonane mogą wpływać na estetykę pomieszczenia oraz trwałość mebli.  Kuchnie na wymiar w Olsztynie oferują wiele różnych materiałów, z których wykonane są fronty. Przy wyborze odpowiedniej elewacji warto zastanowić się nad stylem, w jakim planujemy urządzić wnętrze, naszym budżetem oraz wymaganiami wytrzymałościowymi, jakie należy spełnić. Przekonajmy się, jakie są najpopularniejsze rodzaje frontów meblowych:

  • Drewno to niewątpliwie mocny i elegancki materiał. Fronty drewniane dostępne w różnych kolorach i można je łatwo obrabiać, możemy je dowolnie kształtować. Najczęściej stosowane gatunki drewna to: buk, olcha, jesion, jawor i czereśnia. Niestety drewniany panel przedni to jedno z droższych rozwiązań.
  • Fronty wykonane z forniru z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Przyklej okleinę o grubości od 0,5 do 0,8 mm do płyty wiórowej lub MDF i pokryj ją lakierem. Blaty fornirowane są dostępne w przystępnych cenach, ale niestety mają też swoje wady. Są miękkie i łatwo ulegają uszkodzeniu.
  • MDF to materiał łatwy w obróbce. Fronty wykonane z tego materiału dostępne są w bogatej kolorystyce i wykończeniu imitacji drewna, najczęściej z folii PCV. Ten rodzaj elewacji jest wykonany z wiórów drewnianych zmieszanych z żywicą i sprasowanych pod wpływem wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury.