Loading...

Jak wdrożyć ISO 14001?

Każda rozwijająca się dynamicznie firma powinna podążać za duchem czasu i zapewniać obecność nowoczesnych standardów i certyfikatów. Jednym z wielu aspektów, o który należy zadbać, jest troska o środowisko, którą reguluje ISO 140001. To aktualny certyfikat, świadczący o tym, że przedsiębiorstwo spełnia normy środowiskowe i stosuje się do wszystkich zaleceń, aby nie zanieczyszczać środowiska. Jesteś nastawiony na poszerzanie biznesu, ale nie wiesz, jak zabrać się do wdrażania ISO 140001 w swojej firmie? W tym przypadku możesz zdecydować się na wykwalifikowane centrum szkoleniowe, które przeprowadzi Cię przez konieczne kroki. Wprowadzając do swojego przedsiębiorstwa cenioną na całym świecie normę ISO 14001, możesz być pewien, że Twoja firma zyska na wartości.

Wymagania, jakie należy spełnić, aby otrzymać certyfikat ISO 140001

Aby spełnić określone przez ISO 14001 wymagania, powinieneś podjąć szereg czynności badających stan przedsiębiorstwa. Pierwsza z nich to badanie aspektów środowiskowych, czyli mówiąc prościej, sposobów w jaki firma oddziałuje na naturę wokół. Główną rolę odgrywa tutaj ilość zużycia energii, która musi mieścić się w ustalonym przedziale, wytwarzanie ścieków i śmieci, jak również emisja gazów do atmosfery. Dokładne określenie czynników ma na celu wykrycie możliwości zmniejszenia zagrożeń dla środowiska, co jest głównym powodem wdrażania ISO 14001 w firmach.

W celu wprowadzenia norm konieczne jest również zapoznanie się z obowiązującymi aktami prawnymi. Będziesz musiał przyjrzeć się przepisom ochrony środowiska i ustalić zgodność praktyk w Twojej firmie z obowiązującymi normami. Warto wspomnieć, że ISO 14001 zakłada współpracę w przedsiębiorstwie na rzecz ochrony środowiska. W utrzymanie norm powinien być zaangażowany cały zespół, poczynając od kierownictwa, kończąc pracownikach najniższego szczebla. Ustalone przez ISO 14001 wymagania określają jasno, że aby odpowiednio reagować na awarie i wycieki, świadomy obowiązującego certyfikatu powinien być każdy zatrudniony w przedsiębiorstwie.

Etapy wprowadzania systemu środowiskowego krok po kroku

Dobrze, gdyby proces pozyskiwania certyfikatu ISO 14001 był realizowany we współpracy z placówką, mającą doświadczenie w temacie. Pozwoli to na uniknięcie błędów prawnych. Podczas każdego z etapów wprowadzania ISO 14001 niezbędna jest pomoc profesjonalistów. Na samym początku zostanie nakreślony ogólny raport dotyczący Twojej firmy i indywidualne opracowanie wymagań, które musisz wprowadzić, aby mieścić się w normach. Dzięki temu dowiesz się, co musisz zmienić w środowisku pracy, aby uzyskać certyfikat i zadbać o środowisko.

Kolejnym etap wprowadzania ISO 14001 to kwalifikowane szkolenia dla kadry zarządzającej i pracowników. Mają na celu przygotować i wyszkolić załogę przedsiębiorstwa do wdrożenia się do nowego systemu pracy. Omawiane są na nich przydatne działania i zastosowania norm, a także zwiększana jest świadomość pracownicza na temat ochrony środowiska. Ostatnie elementy to wyszkolenie audytora wewnętrznego i ostateczny audyt wewnętrzny, uprawniający do uzyskania certyfikatu ISO 14001.

Korzyści, jakie można uzyskać posiadając certyfikat ISO 14001

Ogromnym plusem normy ISO jest to, że można ją wprowadzić z łatwością w każdej firmie bez dużego nakładu finansowego i czasowego. Zdając się na wyspecjalizowane w tym kierunku podmioty, wprowadzenie certyfikatu staje się formalnością. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, czy wdrażanie ISO 14001 to rozwiązanie, które sprawdzi się w Twoim biznesie, warto wspomnieć o korzyściach.

Zdobywając certyfikat, firma zaczyna zajmować wyższe miejsce na rynku, gdyż spełnia międzynarodowe normy. Dbając i przestrzegając zasad ochrony środowiska i zapobiegania zanieczyszczeniom, firma podnosi jakość świadczonych usług. Wdrożenie ISO 14001 wprowadza również oszczędności w samym biznesie. Rozsądne i zorganizowane zarządzanie zasobami, takimi jak między innymi woda i energia, może prowadzić do znacznych ograniczeń strat związanych z nadmiernym zużyciem surowców i tym samym zwiększenia zysków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *