Jesteś świeżo upieczonym lekarzem weterynarii? A może zmęczyła Cię praca w dotychczasowej przychodni? Być może to jest właśnie ten moment, kiedy powinieneś pomyśleć o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Teraz jednak zapewne pojawi się w Twojej głowie dość istotne pytanie: jak założyć gabinet weterynaryjny?
Gabinet weterynaryjny – jak otworzyć własny biznes?
Proces zakładania gabinetu weterynaryjnego ma kilka etapów. Pierwszym jest oczywiście zdobycie wykształcenia weterynaryjnego, a następnie uzyskanie prawa wykonywania zawodu oraz wpisu do rejestru członków Izby Lekarsko-Weterynaryjnej województwa, na terenie którego planujesz pracować.
Konieczne jest także założenie działalności gospodarczej. Gabinet weterynaryjny można prowadzić jako:
- jednoosobową działalność gospodarczą,
- spółkę cywilną,
- osobową spółkę handlową,
- kapitałową spółkę handlową.
Rejestrując firmę, wybierz odpowiednie PKD. Zwykle dla gabinetu weterynaryjnego odpowiedni będzie kod PKD 75.00.Z oraz dodatkowo 71.20.A. Możesz jednak dopisać kolejne, jeśli Twoja działalność ma mieć szerszy zakres. Jeżeli chcesz prowadzić dodatkowo usługi takie jak grooming lub hotel dla zwierząt, wybierz np. PKD 96.09.Z.
Po zdecydowaniu się na którąś formę prawną konieczne jest podjęcie decyzji o formie opodatkowania. Możesz rozliczać dochody na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Na koniec pomyśl o księgowości oraz firmowym koncie bankowym. Czy chcesz zajmować się finansami samodzielnie? Będzie to dodatkowy obowiązek, ale obejdzie się bez dodatkowych opłat. Zatrudnienie księgowej jest kosztowniejszą opcją, ale sprawi, że będzie mógł zająć się przede wszystkim leczeniem zwierząt, a nie rozliczeniami.
Jak otworzyć gabinet weterynaryjny? Wybór lokalu oraz marketing
Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego lokalu. Wybór powinien być zgodny z wymogami określonymi przepisami prawa. Dotyczą one głównie wielkości oraz ilości pomieszczeń. Pod względem „budowlanym” potrzebujesz:
- osobnego wejścia (innego niż do reszty budynku),
- poczekalni o wielkości minimum 8m2,
- zaplecza o wielkości minimum 3m2,
- umywalki z bieżącą wodą,
- miejsca na dokumentację,
- podłóg wykonanych z łatwych do czyszczenia materiałów,
- sprawnej instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej oraz grzewczej i wentylacyjnej.
Zwróć także uwagę na aspekt marketingowy. Szukając idealnego, miejsca sprawdź:
- ilość gabinetów weterynaryjnych działających w okolicy,
- oferowane przez konkurencję usługi.
Pamiętaj, że gabinety weterynaryjne nie mogą korzystać z dostępnych dla innych działalności gospodarczych form reklamy. Nie oznacza to jednak, że nie możesz w żaden sposób zadbać o marketing. Po pierwsze, dobrze przygotuj się na otwarcie. Zaprojektuj szyld oraz logo, które będzie pojawiać się np. w mediach społecznościowych. Możesz pomyśleć o nietypowym hasztagu, którym będziesz podpisywać swoje posty np. na instagramie, a także o przekąskach dla swoich pacjentów. Częstowanie psów w gabinecie lub oferowanie małych paczuszek (opatrzonych logo gabinetu) smakołyków „na wynos” będzie działało na Twoją korzyść zarówno w oczach czworonoga, jak i opiekuna. Te i więcej innych wskazówek znajdziesz na stronie: https://www.foranimals-lodz.pl/.
Organizując przestrzeń, staraj się stworzyć miejsce przyjazne zwierzętom oraz ich opiekunom. W poczekali warto umieścić zdjęcia pacjentów lub telewizor z prezentacjami dotyczącymi pracy gabinetu i opieki nad zwierzętami. Ciekawym pomysłem jest wydzielenie osobnych stref dla opiekunów z kotami oraz z psami, a także puszczanie muzyki wyselekcjonowanej pod kątem preferencji zwierząt domowych. Czy wiesz, że istnieją specjalne składanki relaksujące dla psów?
Wyposażenie gabinetu weterynaryjnego – w co musisz się zaopatrzyć, zanim zaczniesz działalność?
Opiekunowie zwierząt domowych są coraz bardziej świadomi i wymagający, dlatego by ich przyciągnąć (i zatrzymać) będziesz potrzebować atrakcyjnej oferty usług diagnostycznych oraz zabiegów chirurgicznych.
Zanim zaczniesz kupować wyposażenie gabinetu weterynaryjnego, ustal, czy chcesz prowadzić ogólną praktykę „pierwszego kontaktu” czy raczej przychodnię specjalistyczną zajmującą się głównie dermatologią, stomatologią lub okulistyką. W pierwszym przypadku zainwestuj w:
- mikroskop,
- USG,
- podstawowe narzędzia chirurgiczne,
- testy diagnostyczne,
- stół operacyjny oraz stół do badania,
- otoskop,
- oftalmoskop,
- stetoskopy,
- autoklawy,
- urządzenia i meble służące do przechowywania leków oraz sprzętu medycznego.
W przypadku bardziej specjalistycznych usług dokup sprzęt weterynaryjny z danej dziedziny np. tonometry, lampy szczelinowe oraz retinograf – jeśli chcesz prowadzić badania okulistyczne.
Teraz już wiesz, jak otworzyć własny gabinet weterynaryjny. Czas działać!