Loading...

Jak bezpiecznie przewieźć szkło?

Przewożenie mienia nie jest proste, zwłaszcza w przypadku przeprowadzki lub innego przedsięwzięcia, kiedy w grę wchodzi transport wielu przedmiotów. Szczególną uwagę należy zachować przenosząc szklane elementy. To bardzo delikatne tworzywo, wymagające dobrego zabezpieczenia, jednak możesz być spokojny. Czytając dalej dowiesz się, jak transportować szkło!

Jak zapakować szkło?

Nie da się zaprzeczać, że transportowane mienie często może być bardzo cenne. Na przykład chodzi o zabytkowe lustro, wazę będącą pamiątką rodzinną itd. Nikt na pewno nie chce pozbywać się takich rzeczy, dlatego szklane przedmioty należy bardzo dokładnie zapakować. Trzeba na sam początek znać właściwości szkła. Materiał ten jest twardy, jednak bardzo łamliwy. Z tego powodu powinien być zabezpieczony przed zginaniem, uderzeniami i większymi wibracjami. Wycieczka do sklepu powinna owocować kupnem mocnych kartonów, folii stretch, folii bąbelkowej i innych wypełniaczy (np. tzw. chipsów styropianowych). Opcjonalnie można dokupić styropian. Najtrudniejsze mogą się okazać największe przedmioty, takie jak lustra, szyby.

Jak przewozić szyby?

Na sam początek powinno się dokładnie owinąć szkło z każdej strony folią bąbelkową. Kolejnym krokiem będzie przyłożenie płyt styropianowych lub kartonowych z przodu oraz z tyłu tafli szkła. Całość owija się ponownie folią bąbelkową, a następnie w ruch idzie stretch. Warto wiedzieć, że najbardziej powinno się zwracać uwagę na newralgiczne elementy, czyli rogi np. lustra, ponieważ można nimi niechcący zawadzić choćby o framugę drzwi. Wyjątkowym przypadkiem są także okna, ponieważ najczęściej nie przewozi się tylko jednego takiego przedmiotu, a szklane towary nie mogą się dotykać – wchodząc między sobą w drgania popękają. Z tego powodu na rynku można znaleźć profesjonalną pomoc, na przykład stojak do przewozu okien. Dzięki niemu transport będzie bezpieczny. Transport szkła o mniejszych gabarytach jest taki sam w każdym z przypadków. Przede wszystkim podstawą pakowania jest karton. Powinno się go wypełnić na dnie chipsami styropianowymi lub folią bąbelkową. Pakując na przykład naczynia, konieczne jest oddzielenie poszczególnych sztuk od siebie. W tym celu najlepiej sprawdzi się wcześniej wspomniana folia bąbelkowa. Pamiętaj, że podczas transportu, zapakowane mienie nie powinno się ruszać, dlatego jeżeli zapakowało się optymalną ilość naczyń do kartonu, ostatnim elementem pakowania przed zaklejeniem jest wysypanie do środka chipsów styropianowych. Nie da się jednak zaprzeczać, że nawet najlepsze zapakowanie może w razie wypadku nie wystarczyć, na przykład kiedy pudło z kubkami spadnie ze schodów. Trzeba wspomnieć też o trudzie podczas pakowania i straconym czasie, również na podróż do odpowiedniego sklepu. Z tego powodu często lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy transportowej, której pracownicy profesjonalnie zapakują szkło, a dodatkowo całe przewożone mienie zostanie objęte ubezpieczeniem. W przypadku przewożenia sporych ilości towaru również gabaryt samochodów przewozowych będzie sporym
atutem.