Loading...

Czy warto naprawiać telefony uszkodzone?

Kiedy telefon się zepsuje, pierwszą myślą użytkownika jest chęć przywrócenia mu dawnej sprawności. Niestety, nie zawsze jest to opłacalne wyjście, jednak w przeważającej ilości przypadków jest. Można więc z tego wywnioskować, że kupując lekko uszkodzony telefon, można poddać go naprawie, a następnie sprzedać, by zarobić. Kiedy warto naprawić telefon?

Diagnoza uszkodzeń

Zasadniczo najważniejszym zadaniem osoby chcącej poddać dany model naprawie jest ocena, co konkretnie zostało uszkodzone. Oczywiście, jeżeli dany serwis oferuje darmową diagnozę, to dobrze jest z niej skorzystać. Okazuje się często, że kupując z portalu aukcyjnego lub „po znajomości” urządzenie ma niewielką wadę, a sprzedający albo o tym nie wiedział, albo szkoda mu było zachodu na naprawy.

Uszkodzony wyświetlacz w telefonie nie jest sprawą oczywistą. Dlaczego? Przede wszystkim nie zawsze wiadomo, czy zniszczona została wyłącznie szybka, czy wyświetlacz i digitizer (dzięki niemu działa dotyk). W pierwszym przypadku wystarczy wymienić szkło, co nie jest drogim przedsięwzięciem, a więc ostatecznie sprzedaż jest bardzo opłacalna. Druga sytuacja jednak nie jest tak „kolorowa”, zwłaszcza w kontekście nowych modeli. Jest to związane z faktem, że podzespoły są stosunkowo drogie. Przez to naprawa w np. najnowszym Samsungu Galaxy S10 wyniesie ponad tysiąc złotych. Tymczasem sprzedający najpewniej nie zejdzie z ceną aż tak, by późniejsze zarobki były możliwe. Okazuje się jednak, że starsze modele są o wiele tańsze w naprawie, a ich cena rynkowa (w przypadku używanych), nadal jest dosyć wysoka.

Naprawa telefonów komórkowych – Poznań

Najgorszym przypadkiem jest uszkodzenie płyty głównej w telefonie przez zalanie go wodą lub inną cieczą. W tej sytuacji może się okazać, że wnętrze urządzenia zostało dotknięte przez korozję, przez co praktycznie wszystkie podzespoły zostały uszkodzone. Jednak drobniejsze uszkodzenia można naprawić, ponieważ często chodzi zaledwie o wymianę jednej części, a więc reperacja nie będzie kosztowna.

Jeżeli jest się standardowym użytkownikiem smartfona i nie szuka się zarobku, to nadal zasady działania są te same. W wielu przypadkach koszty naprawy będą zbyt duże, sięgające nawet ceny kupna nowego egzemplarza średniej półki, który sprawdzi się lepiej, niż kilkuletni flagowiec.

Pamiętaj, że znacznie lepiej jest poprosić o pomoc serwis, niż samodzielnie trudnić się czynnością, którą jest naprawa telefonów. Poznań jest miastem, w którym mieszkasz?