Loading...

Audyt środowiskowy – ile kosztuje?

dokument

W dzisiejszych czasach prawidłowe funkcjonowanie fabryk pod kątem ochrony środowiska jest niezwykle ważne. Audyty środowiskowe przeprowadzane są po to, aby właściciele firm wiedzieli, że wszystkie działania prowadzone przez ich firmy są zgodne z obowiązującymi przepisami. Powinny być wykonywane przez odpowiednio wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów, którzy posiadają wiedzę i narzędzia do wykonania odpowiedniej czynności. Ile kosztuje audyt środowiskowy?

Jak wygląda audyt środowiskowy?

Decydując się na audyt musimy być przygotowani na wizytę kilku ekspertów, którzy ocenią, jak nasza fabryka wpływa na środowisko naturalne. W pierwszym etapie takiego audytu sprawdzane są wszystkie dokumenty firmy, które mogą mieć wpływ na jej ekologię. Sprawdzane jest również zużycie surowców. W niektórych przedsiębiorstwach można również przeprowadzić pobieranie próbek. W kolejnym etapie zagreguj zebrane informacje i wskaż, co firma robi źle, a co jest najwłaściwsze. Potem pozostaje już tylko wprowadzić zmiany zaproponowane w raporcie. Decyzja o wykonaniu audytu środowiskowego uchroni przedsiębiorcę przed dodatkowymi kosztami (np. w postaci kar za przekroczenie emisji gazów). Takie działania mają również pozytywny wpływ na wizerunek firmy. Warto zainwestować w ekologiczne i profesjonalne środki czystości dla firm.

Jak przygotować się do audytu?

Jak wspomniano wcześniej, musisz przygotować niezbędne dokumenty. Przykładami takich dokumentów są: różne pozwolenia na instalację i powiadomienia, umowy z agencjami recyklingu, umowy z odbiorcami odpadów, umowy na dostawę wody, karty techniczne urządzeń stosowanych w zakładzie, karty charakterystyki środków chemicznych stosowanych w zakładzie, dokumenty badawcze, albo woda lub emisje do powietrza. Ważnym czynnikiem jest upewnienie się, że podczas audytu obecna jest jedna lub więcej osób, które dobrze rozumieją specyfikacje i operacje fabryki. A także powinno się posiadać wiedzę na temat instalacji i rozwiązań technicznych. Wiedza tych osób zdecydowanie wpływa na jakość audytu. Jakie są zalety przeprowadzenia audytu?

Jakie korzyści daje audyt ekologiczny?

Obecnie różne instytucje wspierają działania na rzecz ochrony środowiska na wielu poziomach. Są też dobre wizerunkowo, dlatego zakłady przemysłowe często decydują się na działanie w sposób, który jak najmniej zanieczyszcza środowisko. Przeprowadzanie audytów może to wykazać, dając firmom wiarygodność w ich ekologicznych działaniach. Jednak główną zaletą przeprowadzenia audytu środowiskowego jest wspomniana wcześniej możliwość uniknięcia kar za działania zakładu naruszające obowiązujące przepisy prawa. Audyty środowiskowe to doskonały sposób na zdobycie cennych informacji o działalności zakładu. Porady ekspertów to duży plus. Tak więc nawet modernizacja dużych zakładów produkcyjnych w sposób, który wytwarza mniej niebezpiecznych substancji, jest całkowicie możliwa i zwykle nie jest zbyt skomplikowana. Jednak integralnym elementem takich działań jest zlecanie audytów środowiskowych.

Audyt środowiskowy cena

Dobór odpowiednich kwalifikacji w zespole audytowym jest kluczem do sukcesu dobrze przeprowadzonego audytu. Na przykład charakterystykę audytorów opisuje norma ISO 19011, gdzie umiejętność pozyskiwania informacji, połączona ze specjalistyczną wiedzą jest idealnym zestawem kompetencji. Łatwość nawiązywania kontaktów i wytrwałość w poszukiwaniu odpowiedzi pozwala jak najlepiej wykorzystać czas zwiedzania danego obiektu. Należy pamiętać, że przedstawiciele kontrolowanego nie zawsze chętnie dzielą się pełną prawdą o zaistniałej sytuacji. Niektórzy uważają, że zidentyfikowane różnice są czynnikiem osobistej porażki – zwłaszcza gdy ci ludzie są odpowiedzialni za tę dziedzinę. Tutaj szczególnie wskazane jest odpowiednie zadanie pytania i umiejętność odróżnienia osoby od problemu. Ceny audytu środowiskowego uzależnione są od lokalizacji oraz wielkości działki. Chcesz otrzymać profesjonalną wycenę audytu środowiskowego? Skontaktuj się z profesjonalistami https://ekolog.pl/oferta/audyty