Loading...

Styrobeton czy pianobeton – co wybrać?

Zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace budowlane lub remontowe zawsze w pierwszej kolejności należy podjąć decyzję, z jakich materiałów będzie się korzystało. Przy wyborze konkretnych materiałów głównie kierować powinno się warunkami oraz wymaganiami. Wśród wielu różnych materiałów stosowanych w budownictwie wymienić można pianobeton oraz styrobeton. Oba te rodzaje materiałów budowlanych to mieszanki betonowe. Zawierają w swoim składzie wodę, cement oraz pianę techniczną. To, co jednak różni oba materiały to fakt, iż do pianobetonu dodatkowo dodawane jest kruszywo żwirowe, a do styrobetonu granulat styropianowy. Pianobeton charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, natomiast styrobeton cechuje się bardzo dobą izolacją termiczną. Który z tych materiałów wybrać?

Czym jest pianobeton?

Pianobeton to innowacyjny materiał budowlany, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest to tworzywo wytrzymałe oraz zapewnia dobrą izolację termiczną, oraz akustyczną. Do zalet pianobetonu z pewnością zaliczyć można także to, iż jest to materiał ognioodporny. Z tego też powodu tak często wykorzystuje się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Stosuje się go choćby jako pokład do wyrównywania i wypełniania podłóg. Świetnie nadaje się jako materiał do wypełniania pustych przestrzeni. Dziś pianobeton jest do tego celu wykorzystywany znacznie częściej w porównaniu z piaskiem czy żwirem. Dzieje się tak m.in. dlatego, że w przeciwieństwie do tych materiałów nie ulega wymywaniu. Dzięki temu jest o wiele trwalszy. Opinie o pianobetonie są bardzo pozytywne. Nie może zatem dziwić popularność tego materiału.

Czym jest styrobeton?

Styrobeton to zaprawa cementowo-styropianowa. Najczęściej styrobeton stosowany jest jako termoizolacja. Może być wykorzystywany do jako warstwa izolacyjna i wyrównująca podłogi. W związku z tym, że styrobeton cechuje się wysoką dźwiękoszczelnością i prostym montażem, to często stosowany jest jako zamiennik zwykłego styropianu przy ocieplaniu budynków. Co ciekawe, w przypadku wybuchu pożaru materiał ten jest w stanie zatrzymać płomienie nawet przez kilka godzin, a przy tym nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Dużą zaletą styrobetonu jest również jego odporność na działanie wody oraz pleśni. Co ciekawe, często stosuje się go przy rekonstrukcji starych budynków. Wynika to z tego, iż jest to materiał znacznie lżejszy od tradycyjnego betonu. Praca z wykorzystanie tego materiału bywa również znacznie szybsza. Styrobeton twardnieje bowiem już po dobie. Dlatego możliwe jest położeniu kilku jego warstw w bardzo krótkim czasie.

Piabobeton czy styrobeton – jaki materiał wybrać?

Oba te materiały pod wieloma względami są do siebie bardzo podobne. Dlatego też wybór tego konkretnego nie jest łatwy. Styrobeton jest lżejszy od pianobetonu. W związku z tym najczęściej wykorzystywany jest jako materiał wykończeniowy bądź izolacyjny. Natomiast pianobeton najczęściej używa się w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym. Poza tym znajduje swoje zastosowanie przy budowie parkingów, dróg i placów. Zatem styrobeton czy pianobeton? Wybór konkretnego materiału zależy przede wszystkim od konkretnej sytuacji, powierzchni oraz narażenia na warunki mechaniczne i atmosferyczne. Pianobeton wybrać można na pewno, jeśli zależy nam na równomiernym rozłożeniu obciążenia. Pozwoli to na uniknięcie powstawania natężeń w gruncie. Styrobeton polecić można tym osobom, którym zależy na lekkości i prostocie wyrobu przy jednoczesnym utrzymaniu dobrej wytrzymałości mechanicznej. Niezależnie jednak od tego, który z tych materiałów zechce się wykorzystać, ważne jest, aby pochodził od sprawdzonego i renomowanego producenta. W przypadku pianobetonu dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług firmy pianobeton.pl. To gwarancja otrzymania wysokiej jakości materiału budowlanego w bardzo atrakcyjnej cenie. Warto zatem zapoznać się ze szczegółową ofertą firmy na jej stronie internetowej.