Loading...

Samochody poleasingowe – co warto sprawdzać?

Zakup samochodu używanego zawsze obarczony jest pewnym ryzykiem. Niestety nadal sporo jest ofert sprzedaży pojazdów, których stan rzeczywisty różni się od opisanego w ogłoszeniu, w dodatku można trafić na auto z wadą prawną. Aby zmniejszyć ryzyko, coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodów poleasingowych. Zwykle transakcja dotyczy w takich przypadkach aut z tzw. świeżych roczników i zawierana jest z właścicielem instytucjonalnym, co daje pewność pochodzenia pojazdu. Mimo to zawsze należy przed zakupem samochód sprawdzić.

Co sprawdzić w samochodzie poleasingowym?

Ocena zewnętrzna

Podstawowa lista kontrolna, także w przypadku samochodu poleasingowego, powinna się zacząć od dokładnego przeglądu dokumentów i kontroli zgodności numeru VIN, umieszczonego na ogół w kilku punktach nadwozia.

Następnie trzeba sprawdzić stan zewnętrzny auta. Przegląd karoserii to ocena jednolitości odcieni poszczególnych elementów oraz jakości ich spasowania (różnice mogą świadczyć o lakierowaniu po kolizji). Jeśli dysponujesz miernikiem lakieru, na pewno warto go użyć. Należy przyjrzeć się również szybom samochodu – czy są z tego samego rocznika, czy nie mają rys i pęknięć, a także sprawdzić stan oświetlenia – czy jest oryginalne, nie jest połamane, porysowane czy zaparowane.

W samochodzie poleasingowym sprawdź koniecznie stopień zużycia ogumienia. Zobacz, czy opony nie są zniszczone, jaki jest ich wiek i czy nadają się do dalszej eksploatacji. To może wiele powiedzieć o dotychczasowym sposobie użytkowania auta i rzeczywistym przebiegu. Przy tej okazji sprawdź też stan tarcz hamulcowych.

Ocena wnętrza

Bardzo dużo na temat pojazdu dowiesz się z przeglądu wnętrza. Zacznij od oceny tapicerki, elementów plastikowych, metalowych i drewnianych i stopnia zużycia nakładek na pedały. Sprawdź, czy nic nie jest trwale zniszczone lub przypalone. Skontroluj sprawność działania przycisków i reakcję kontrolek, działanie systemu audio, elektryki i klimatyzacji.

Ocena mechaniki

Przegląd mechaniki zacznij od zajrzenia do komory silnika. Sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych i spytaj o dokumentację ich wymiany. Skontroluj stan elementów konstrukcyjnych samochodu, podłużnic, mocowań kielichów – tutaj także mogą ujawnić się ślady przeszłości wypadkowej. Oceń działanie silnika (czy nie słychać niepokojących dźwięków) oraz osprzętu. W czasie kontroli możesz podpiąć auto do komputera, jeśli nim dysponujesz.

Bardzo ważnym elementem sprawdzenia samochodu poleasingowego jest przegląd podwozia i elementów zawieszenia. Powinno się tego dokonać w warunkach warsztatowych.

Samochód poleasingowy – co sprawdzić? Czy warto to robić samodzielnie?

Wiesz już, co sprawdzić w samochodzie poleasingowym, jednak skuteczne przeprowadzenie procesu sprawdzenia samochodu wymaga jeszcze większej wiedzy i odpowiedniego wyposażenia. Zwłaszcza w przypadku nowoczesnych i drogich, naszpikowanych elektroniką pojazdów. Aby wyeliminować ryzyko nietrafionego zakupu, warto zlecić to wyspecjalizowanej firmie.

Eksperci Autotesto sprawdzą wszystkie punkty kontrolne korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia i z pomocą niezawodnego sprzętu kontrolno-pomiarowego, jakim zwykle kupujący nie dysponuje. Odbędą jazdę próbną, wykonają bogatą dokumentację fotograficzną i sporządzą wyczerpujący raport wraz z rekomendacją dotyczącą zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *