Podnośniki kolumnowe to urządzenia, które znajdują swoje zastosowanie w wielu miejscach. Przede wszystkim możemy je spotkać w warsztatach samochodowych, serwisach wulkanizacyjnych i na stacjach kontroli pojazdów. Samochody są podnoszone napędem elektrycznym, hydraulicznym lub pneumatycznym. Każdy rodzaj zasilania ma swoje wady i zalety, ale to, co je łączy, to bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Ponadto solidny podnośnik kolumnowy ułatwi mechanikowi lub diagnostykowi dokładne sprawdzenie podwozia pojazdu i wykonanie niezbędnych czynności serwisowych. Najczęściej spotykane odmiany tych urządzeń to podnośnik jednokolumnowy i dwukolumnowy. Czym zasadniczo się one różnią?
Podnośnik jednokolumnowy
Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma sprzętami jest sposób budowy oraz udźwig. Urządzenia z jedną kolumną mają mniejsze dopuszczalne obciążenie i inaczej rozłożony środek ciężkości. Dzięki jednemu ramieniu tego typu urządzenie zajmuje niewielką ilość miejsca. Dodatkowo niektóre modele charakteryzują się mobilną platformą, która pozwala na manewrowanie po podłożu w dowolny sposób. Jeżeli dodamy do tego stosunkowo prosty montaż i łatwą obsługę, to okazuje się, że jest to świetna alternatywa dla kanału warsztatowego.
Należy jednak pamiętać, że podnośniki jednoramienne mają ściśle określony udźwig, którego nie wolno przekraczać. W skutek tego może się okazać, że nie każde auto może zostać bezpiecznie podniesione do góry. Pojazdy miejskie, kompaktowe czy auta klasy średniej bez problemu będą obsługiwane, ale już samochody luksusowe czy dostawcze absolutnie nie powinny być serwisowane na podnośniku jednokolumnowym. Oczywiście, wiele tutaj zależy od ściśle określonego przez producenta udźwigu. Obecnie konstruowane produkty mają także szereg funkcjonalności, które ułatwiają obsługę podnośnika. Są to między innymi zawory antywstrząsowe, adaptery regulacyjne czy sterowanie za pomocą pulpitu.
Podnośnik 2 kolumnowy
Podnośniki dwukolumnowe są zdecydowanie bardziej popularne niż ich odpowiedniki z jednym ramieniem. Głównym powodem jest stabilniejsza, symetryczna konstrukcja, która umożliwia wygodną pracę bez względu na długość pojazdu. Dodatkowo udźwig tego typu urządzeń pozwala na serwisowanie wszystkich samochodów osobowych, a także zdecydowaną większość dostawczych. W przypadku tych drugich bardzo przydatna jest także opcja kontrolowania stopnia wysuwu ramion. Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest podnoszenie długich pojazdów, takich jak na przykład Renault Trafic.
Jeżeli martwisz się, że Twój wymarzony podnośnik nie będzie radził sobie z ciężkimi samochodami, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W nowocześnie produkowanych urządzeniach montuje się bardzo wydajne silniki, które umożliwiają szybkie podnoszenie i opuszczanie konstrukcji w czasie, który nie przekracza jednej minuty. Warto także nadmienić, że zazwyczas podnośniki dwukolumnowe charakteryzują się większą maksymalną wysokością podnoszenia. Jest to szczególnie istotny parametr w przypadku warsztatów samochodowych. Większość mechaników ceni sobie komfort pracy na stojąco i tego typu podnośnik będzie dla nich idealnym rozwiązaniem.
Który podnośnik kolumnowy wybrać i jakie są między nimi różnice?
Jeżeli stoisz przed wyborem podnośnika i wciąż nie możesz zdecydować, który typ będzie w Twoim przypadku lepszy, to warto wymienić podstawowe różnice pomiędzy konstrukcją jednokolumnową a dwukolumnową. Przede wszystkim druga z nich jest bardziej elastyczna i funkcjonalna. Podnośnik dwukolumnowy pozwala na obsługę zdecydowanej większości jeżdżących po naszych rodzimych drogach pojazdów (z pominięciem tirów). Kolejną istotną zaletą tego modelu jest stałe podparcie pojazdu z dwóch stron w czterech różnych punktach. Zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo i komfort pracy. Za podnośnikiem jednokolumnowym przemawiają zaś szybka i prosta obsługa mechanizmu, znacznie niższa cena i możliwość przemieszczania platformy, o ile nabędziemy go w wersji mobilnej. Szansa dostosowania sprzętu do aktualnych potrzeb jest niezwykle ważna, szczególnie gdy w warsztacie znajduje się więcej niż jedno miejsce serwisowe. Ostateczny wybór oczywiście należy do Ciebie, ale przeanalizowanie plusów i minusów obydwu konstrukcji z pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji.