Loading...

Mole ubraniowe – jak się ich pozbyć?

Pojawienie się w domu moli może być przyczyną frustracji i zdenerwowania – te niewielkie ćmy wzbudzają w wielu ludziach wtręt i obrzydzenie, niszczą ubrania, dywany i tapicerki. To jedne z najczęściej występujących szkodników w  gospodarstwach i mieszkaniach. Dostają się zawsze z zewnątrz, najczęściej z gniazd ptaków lub sąsiednich mieszkań, i szukają zacisznego, ciemnego miejsca, w którym będą mogły założyć kolonię jaj. Kiedy już do tego dojdzie, problem zaczyna być naprawdę spory – każdy owad żyje około miesiąca i składa około 50 jajeczek. Łatwo policzyć, jak szybko możemy stać się ofiarami prawdziwej plagi moli ubraniowych. Jak się pozbyć tych szkodników i zapobiec ich ponownej inwazji? Podpowiadamy skuteczne sposoby!

Mole ubraniowe – czym się żywią?

Zanim poznasz skuteczne sposoby walki z molami ubraniowymi, dowiedz się, czy posiadasz rzeczy wyprodukowane z konkretnych tkanin – to właśnie w nich lubują się te latające szkodniki, a dokładniej – ich larwy. Niewielkie, białawe gąsienice pożywiają się włóknami materiałów – w naturze żerowałyby głównie na piórach ptaków i sierści zwierząt, jednak w ludzkich siedzibach znajdują pożywienie dużo łatwiej.

Mogłoby się wydawać, że mole żywią się każdą tkaniną, jednak wbrew pozorom są bardzo wybrednymi owadami. Uwielbiają materiały pochodzenia zwierzęcego, które zawierają keratynę niezbędną do prawidłowego rozwoju larw moli np.:

– kaszmir,

– jedwab,

– wełnę,

– angorę.

Jeśli w Twojej szafie królują ubrania wyprodukowane głównie z tych materiałów, musisz zawsze poświęcać szczególną uwagę zapobieganiu ewentualnemu pojawieniu się tych latających stworzeń. Rób to za pomocą prostych i skutecznych sposobów – wiele z nich znajdziesz na witrynie https://czlowiekdlazwierzat.com.pl/.

Sposoby na mole ubraniowe

Pozbycie się moli wcale nie musi być trudne – poznaj kilka niezawodnych sposobów na rozstanie się z tymi szkodnikami raz na zawsze.

1. Porządek w szafie

Jeśli w swojej szafie lub szufladzie z ubraniami zauważyłeś nitki, kokony, nici lub fruwające żyjątka, koniecznie zacznij od  dokładnego przesortowania garderoby – zniszczone ubrania wyrzuć, resztę wrzuć do pralki. Następnie zabierz się za dokładne oczyszczenie zainfekowanego miejsca. Do tego przyda Ci się zwykłe mydło, które rozpuścisz w wodzie. Dokładnie przemywaj roztworem mydlanym każdy zakątek szafek – właśnie w tych najbardziej niepozornych miejscach mole lubią składać jaja. Dla większego bezpieczeństwa możesz przemyć oczyszczającą mieszanką również i tył Twojej szafy.

2. Intensywne zapachy

Prócz mycia szafy mydłem skutecznym sposobem na pozbycie się moli będzie dodanie do środka myjącego paru odstraszających mole zapachów. Do tych najbardziej zniechęcających szkodniki aromatów należą mięta, szałwia, goździki, ocet jabłkowy, ziele angielskie, trawa cytrynowa i drewno cedrowe. Te aromaty można znaleźć również w wielu drogeriach w formie sprayów lub gotowych saszetek z suszem, które wkłada się pomiędzy ubrania.

Zapach zwykłego kasztana wsadzonego w kąt szafy również fantastycznie unieszkodliwi mole, a aromat starych gazet zapewni, że szybko wyniosą się z Twojego mieszkania – wystarczy tylko rozłożyć kilka egzemplarzy na dnie szafy czy półek, w których zalęgły się latające szkodniki.

3. Preparaty, pasty i spraye

Kolejnym efektywnym sposobem na pozbycie się z szafy irytujących owadów będzie wyposażenie się w odpowiednie specyfiki unieszkodliwiające mole, dostępne w wielu sklepach lub na stronach internetowych. Jednym ze skuteczniejszych preparatów jest spray na mole ubrnaiowe Vigonez. Odpowiednio użyty, zapewnia gwarancję skutecznej eliminacji nie tylko samych moli, ale i ich larw, jaj czy kokonów. Wystarczy spryskać nim zainfekowane miejsca i pozostawić na co najmniej godzinę, by zaczął działać.

  1. Słońce

Mole nie lubią ciepła i promieni słonecznych. Dlatego, jeśli na Twoich ubraniach pojawiły się niteczki i jaja tych fruwających owadów, wystarczy, byś wystawił je na słońce – jego promienie skutecznie unieszkodliwią larwy, jaja, kokony moli w każdym stadium rozwoju.