Loading...

Jak dbać o włosy? Najważniejsze zasady prawidłowej pielęgnacji

włosy

Włosy są chlubą wielu Pań. Już od najmłodszych lat są zapuszczane, regularnie czesane i zaplatane w warkocze, a w późniejszym wieku farbowane i poddawane wielu zabiegom. To właśnie częste wizyty u fryzjera i metamorfozy swojego wizerunku prowadzą do ich niszczenia oraz wypadania, a co za tym idzie, wzmożonej dbałości. Jak dbać o włosy, by zawsze cieszyć się piękną fryzurą? Podstawą jest świadoma pielęgnacja włosów, wymagająca kilku prostych kroków.

Po pierwsze: mycie

Jeśli i Ty zastanawiasz się jak prawidłowo myć włosy, bez obaw, nie jesteś w tym sama. Wbrew pozorom, ta prosta czynność nie polega wyłącznie na nałożeniu szamponu, wmasowaniu go w skórę głowy, a następnie spłukaniu. W rzeczywistości, wiele Pań popełnia masę błędów podczas wieczornej pielęgnacji. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego szamponu. Warto zmieniać markę co jakiś czas, włosy bowiem przyzwyczajają się do określonego typu kosmetyków i po pewnym czasie kosmetyk przeciwłupieżowy może nie przynosić oczekiwanych skutków, a wręcz przeciwnie – może pogarszać kondycję skóry głowy. Koniecznie pamiętaj przy tym, że włosy farbowane wymagają specjalnej pielęgnacji, a jeśli chcesz, aby kolor utrzymał się na dłużej i nie wypłukiwał się, wybierz kosmetyki, które jednocześnie ochładzają tony – na przykład srebrny, czy fioletowy szampon. Dobrze jest także decydować się na produkty, które są naturalne i nie zawierają szkodliwych składników – na przykład takie, jak dostępne w ofercie sklepu – Nasze naturalne – naszenaturalne.pl.

Proces mycia nie jest skomplikowany, jednak jego odpowiednie przeprowadzenie pozwala właściwie dbać o włosy i o skórę głowy. Nałóż szampon na dłonie (nie bezpośrednio na skórę głowy) i delikatnie rozmasuj, tak, aby powstała piana, a sam kosmetyk stał się nieco rozrzedzony. Następnie wmasuj go w skórę głowy i rozprowadź kolistymi ruchami – tak powstałą pianę możesz rozprowadzić na kosmyki. Pozostałości kosmetyku spłucz dokładnie letnią wodą, a następnie owiń ręcznikiem. W tym momencie ważna uwaga – włosy nie lubią tarcia i zbyt ciasnego obwiązywania. Unikaj więc popularnych „turbanów”, a zamiast tego pozwól włosom schnąć w sposób naturalny.

Zachowaj umiar

Chcąc cieszyć się piękną fryzurą i poszukując rozwiązania problemu jak pielęgnować włosy, Panie często używają wielu kosmetyków, odżywek, masek i innych środków do pielęgnacji, bo wydaje im się, że im więcej specyfików zastosują, tym lepiej. To błąd! Oczywiście, o pasma należy dbać regularnie (co oznacza, że użycie odżywki raz na tydzień na pewno nie przyniesie spodziewanego efektu), niemniej jednak co za dużo, to nie zdrowo. Wybierając kosmetyki, staraj się kupować jedną serię, przeznaczoną dokładnie do tego typu kosmyków, który masz. Świadoma pielęgnacja włosów polega przede wszystkim na poznaniu ich struktury i budowy oraz typu, a następnie zainwestowaniu w środki, które idealnie spełnią ich potrzeby. Zbyt częste stosowanie masek i odżywek może powodować nadmierne obciążenie włosów i ich zmatowienie, podobnie działają szampony dla mężczyzn lub kosmetyki „3 w 1”. Mimo że każdej kobiecie zdarza się zapomnieć o zakupie szamponu i podkraść go partnerowi, należy unikać takich sytuacji. Włosy Panów mają inną strukturę i grubość, często więc kosmetyki dedykowane wyłącznie mężczyznom puszą i obciążają damskie kosmyki.

Jak nawilżyć włosy? Olejowanie jako podstawa pielęgnacji

Na pytanie jak nawilżyć włosy, idealną odpowiedzią są oleje do włosów, trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy specyfik odpowiada strukturze Twojego włosa, nie wystarczy więc zakupić byle jakiego oleju i wmasowywać we włosy. Na początku dobrze jest określić porowatość pasm. Można to zrobić przy pomocy szklanki z letnią wodą. Wyrwij jednego włosa i umieść go w wodzie na dziesięć minut. Po upływie czasu zobacz, co się z nim stało. Jeśli znajduje się pod powierzchnią wody, to oznacza, że jesteś posiadaczką włosów wysokoporowatych, czyli takich, które chłoną wilgoć. Jeśli pływa na powierzchni, to znak, że Twoje włosy są niskoporowate. W sytuacji, w której włos dryfuje tuż pod powierzchnią wody, mówi się o włosach średnioporowatych.

Po przeprowadzeniu tego prostego testu możesz spokojnie zakupić odpowiedni olejek. Włosy niskoporowate pielęgnuj przy pomocy oleju kokosowego i rycynowego, średnioporowate będą Ci wdzięczne za użycie oleju z pestek dyni oraz słonecznikowego, natomiast w sytuacji, gdy posiadasz wysokoporowate kosmyki, zastosuj olejek konopny lub z czarnuszki.