Loading...

Inżynier środowiska – co robi?

inżynier

Wybór ścieżki zawodowej to nie lada wyzwanie. Człowiek niby wie, co chciałby robić całe życie, ale w jego głowie pojawia się ogrom różnych wątpliwości dotyczących tego, czy to na pewno dobra ścieżka zawodowa? No cóż, dopóki dana osoba nie spróbuje, to tak naprawdę nie będzie w stanie się przekonać.

Jednym z proponowanych kierunków jest inżyniera środowiskowa – książki odnoszące się do tego kierunku obejmują bardzo ciekawą tematykę. Może więc warto zdecydować się pracować w tym obszarze?

Czas na studia

Zanim jednak Księgarnia Techniczna zostanie odwiedzona przez przyszłych adeptów tego kierunku, warto wiedzieć, z czym ma się tak naprawdę do czynienia. Co to są za studia? Czy faktycznie można liczyć na pewne perspektywy rozwoju zawodowego?

Zanim jednak zostaną udzielone odpowiedzi na te pytania, warto wspomnieć o tym, że utrzymanie środowiska naturalnego to ogromne wyzwanie, które uzależnione jest po części od postawy człowieka. Jeżeli społeczeństwo nie zacznie myśleć nad tym, w jaki sposób należy zmienić pewnych postaw, praca inżyniera środowiska pójdzie na marne.

Teraz czas na studia, które odnoszą się do inżynierii środowiskowej. W trybie zajęć dziennych zdobycie dedykowanego tytułu trwa pięć lat. Najpierw należy zdobyć stopień inżynierski, a potem magisterski. A z jakimi przedmiotami będzie można spotkać się na tym kierunku?

Studenci będą musieli poznać tajniki takich przedmiotów jak ochrona środowiska, mechanika, hydraulika, materiałoznawstwo, geodezja i kartografia, meteorologia oraz klimatologia. Brzmi ciekawie? A to jeszcze nie wszystko, ponieważ studenci będą mieli jeszcze do czynienia z takimi przedmiotami jak rekultywacja, budownictwo, gospodarka odpadami, wodociągi i kanalizacja, technologia wody i ścieków, hydrologia, a także hydrogeologia. Analizując powyższą listę, z pewnością obszarów do poznania nie brakuje. Jednak, gdy przyszły inżynier opanuje tę wiedzę, będzie mógł swobodnie korzystać z niej w trakcie realizacji obowiązków zawodowych.

Zajęcia – inżyniera środowiska

Co robi inżynier środowiska? Studia skończone, więc czas na to, aby znaleźć zatrudnienie. Chociaż tak naprawdę wielu przyszłych żaków jeszcze przed rozpoczęciem nauki zastanawia się nad tym, czy w przyszłości nie będą mieć problemu ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego zajęcia.

Osoba, która ukończy studia, będzie mogła zająć się wykonywaniem takich obowiązków jak:

 • opracowywanie planów modernizacji fabryk, zakładów czy domów wielorodzinnych;
 • konsultacja nowo powstałych projektów z uwzględnieniem ich oddziaływania na środowisko naturalne;
 • opracowywanie nowych rozwiązań, które pomogą wprowadzić bardziej ekologiczne rozwiązania;
 • projektowanie sieci wodociągowych, jak również kanalizacyjnych;
 • tworzenie systemów melioracyjnych, a także urządzeń wodnych;
 • projektowanie instalacji wewnętrznych budynków;
 • składowanie odpadów;
 • analiza działania oczyszczalni ścieków oraz zabezpieczeń przed suszą i powodzią.

To tylko tak naprawdę częściowy zakres zadań, z jakimi inżynier środowiska może mieć do czynienia. Wszystko bowiem zależne jest od tego, gdzie znajdzie zatrudnienie i z jakimi zadaniami będzie musiał mierzyć się na co dzień.

Inżynier środowiska – co robi? Przykładowe stanowiska pracy

Można powiedzieć, że ten specjalista dba o środowisko naturalne. Aby jednak bardziej unaocznić sobie to, z jakimi zadaniami taka osoba musi sobie radzić, warto wymienić kilka przykładowych zawodów. Mogą to być np.:

 • projektant instalacji przemysłowych i sanitarnych;
 • projektant rozwiązań z zakresu ciepłownictwa, wentylacji, gospodarki odpadami i klimatyzacji;
 • kosztorysant robót sanitarnych;
 • inspektor/specjalista do spraw sanitarnych;
 • naukowiec.

Warto również wiedzieć, że dobry inżynier środowiska ma szansę na to, aby założyć własną firmę. Może proponować takie usługi jak tworzenie koncepcji i wprowadzanie rozwiązań pomagających dbać o naturę.

Zanim jednak będziesz chciał rzucić się na głęboką wodę w postaci prowadzenia własnej firmy, powinieneś popracować u kogoś innego. Studia są istotne, ponieważ umożliwiają zdobycie niezbędnej wiedzy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ważniejsze jest jednak doświadczenie.