Loading...

Czy fotowoltaika dla firm się opłaca?

Wielu przedsiębiorców odbierając rachunki za energię elektryczną jest przerażonych ich wysokością. Niestety prąd w naszym kraju jest bardzo drogi, a mimo tego jego cena z każdym rokiem staje się coraz wyższa. Sposobem na obniżenie rachunków za prąd w przedsiębiorstwach jest oczywiście zastosowanie energooszczędnych maszyn, wymiana oświetlenie na LEDowe, montaż wymienników ciepła czy systemu rekuperacji. Zabiegi te pomogą, ale nie przyniosą raczej spektakularnych efektów. Tym bardziej, że wiązać się to będzie z koniecznością wykonania dość dużej inwestycji, której zwrot będzie bardzo długi i niepewny.
Zdecydowanie lepszym pomysłem dla firm jest montaż fotowoltaiki. Instalacja składająca się z odpowiedniej ilości paneli fotowoltaicznych pozwala na uzyskanie bardzo dużych oszczędności z tytułu energii elektrycznej. Jest to również drugie źródło prądu, które może być niezwykle pomocne w przypadku ewentualnych spadków napięcia lub przerw w dostawie energii z linii. W przypadku firm produkcyjnych przerwa w dostawie prądu może bowiem prowadzić do zatrzymania produkcji i generowania strat. Ile kosztują panele i czy fotowoltaika dla firm w naszym kraju się opłaca?

Niższe rachunki za prąd

Największą zaletą stosowania fotowoltaiki przez firmy jest oszczędność pieniędzy płynąca ze znacznie niższych rachunków za prąd. Przedsiębiorcy decydujący się na montaż paneli fotowoltaicznych są zazwyczaj mocno zdeterminowani do produkcji zielonej energii i gotowi są przeznaczyć na instalację znaczną ilość miejsca. Pozwala to oczywiście na zaprojektowanie instalacji dużych rozmiarów, której efektywność pracy będzie wysoka zarówno w dni słoneczne, jak i pochmurne. Pozwoli to na produkcję prądu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Oczywiście w dni słoneczne produkcja energii elektrycznej będzie wyższa, ale nie należy zapominać o tym, że w przypadku zachmurzenia panele nadal działają, tylko w mniejszym stopniu.

Ochrona środowiska naturalnego

Każdemu z nas powinno w dzisiejszych czasach zależeć na ochronie środowiska. Bardzo często zdarza się, że przedsiębiorstwa produkcyjne zużywają duże ilości energii elektrycznej. Jest to oczywiście związane z koniecznością użytkowania dużych maszyn produkcyjnych, które do poprawnej pracy potrzebują ogromnych ilości prądu. Fotowoltaika dla przedsiębiorstw pozwala więc w mniejszym lub większym stopniu przejść na zasilanie energią pochodzącą ze słońca. Panele podczas produkcji prądu nie emitują do atmosfery żadnych szkodliwych gazów, czego nie można powiedzieć o elektrowniach węglowych. Niestety produkcja energii elektrycznej w naszym kraju to głównie elektrownie opalane węglem, które każdego dnia emitują do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla. Stosowanie fotowoltaiki przez firmy pozwala więc na zmniejszenie zapotrzebowania na prąd z elektryczny z sieci, a tym samym w małym stopniu dokłada cegiełkę do ochrony środowiska naturalnego. Jeżeli fotowoltaika dla przedsiębiorców stałaby się koniecznością, wówczas moglibyśmy liczyć na ogromne ilości prądu, produkowane w czysty sposób.

Pozytywny wizerunek firmy

Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych firma może również zyskać nowy ,,zielony” wizerunek. Ekologiczna produkcja jest w dzisiejszych czasach doceniana przez wielu odbiorców, którzy szukają produktów wytwarzanych w zgodzie z naturą. Istnieje więc duża szansa, że montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli przedsiębiorcy na zdobycie nowego rynku i nowych klientów.

Ile kosztuje fotowoltaika w przypadku przedsiębiorstw?

Przedsiębiorcy decydujący się na montaż instalacji fotowoltaicznej, wybierają zazwyczaj dużą ilość paneli. Każdemu zależy bowiem na jak największej produkcji prądu, pozwalającej na znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną. W przypadku firm zwrot z takiej inwestycji zajmuje około 10 lat. Możemy go jednak skrócić dzięki licznym dotacjom i preferencjom podatkowym oferowanym przez polski rząd i Unię Europejską. Poszukując dostawcy fotowoltaiki, przedsiębiorcy powinni szukać firm, które nastawione są na współpracę z podmiotem biznesowym. Możemy do nich zaliczyć firmę Salvis Expert z Krakowa, która oprócz fotowoltaiki, oferuje również przedsiębiorcom pomoc w uzyskaniu dotacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ zdobycie dofinansowania instalacji fotowoltaicznej wiąże się często ze spełnieniem wielu wymogów i dostarczeniem odpowiednich dokumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *