Loading...

Co to jest aparat lingwalny?

zęby

Korekta uzębienia to niełatwe zadanie. Wiąże się zarówno z dużymi wydatkami, jak i poważnym dyskomfortem. Jednak poprawa estetyki czy usunięcie poważniejszych schorzeń bez wątpienia są tego warte. Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo, co to aparat lingwalny i jak pomoże Państwu w leczeniu ortodontycznym. Zapraszamy do lektury!

Aparat lingwalny co to jest? Różnice względem aparatu klasycznego

Podstawowa różnica tkwi w widoczności. Aparat lingwalny montuje się od strony języka, dzięki czemu jest on niewidoczny, w przeciwieństwie do klasycznego rozwiązania. Dla wielu publiczne pokazywanie swojego aparatu może być czymś wstydliwym czy niekomfortowym. Innowacyjna forma leczenia ortodontycznego oszczędzi Państwu tej nieprzyjemności.

Aparaty takie produkowane są „na miarę”. Dzięki temu cechują się dużo mniejszym dyskomfortem w codziennym użytkowaniu. Są też ratunkiem dla pacjentów dotkniętych problemami ze szkliwem czy czyszczeniem zębów. Dla tych, którzy doświadczają takich trudności, aparat klasyczny mógłby być źródłem dodatkowych komplikacji. Indywidualizacja takiego aparatu staje się możliwa dzięki brakowi ligatury. Jest to niewielkich rozmiarów gumka montująca zamki do łuku aparatu.

Podobieństwem, jakie aparat lingwalny notuje względem klasycznego, jest sposób jego montażu na uzębieniu pacjenta. Dzieje się z pomocą kleju, który bardzo trudno zerwać.

Aparat lingwalny – rodzaje

Najczęściej stosowane są aparaty proste. Wyróżnia je jednolity schemat zamków opracowany przez producenta. Ów jednolity schemat jest następnie dopasowywany do indywidualnej sytuacji w laboratorium ortodontycznym. Z tego względu rozwiązanie takie aparaty cechuje krótszy okres przygotowania i niższa cena.

Następnym rodzajem są aparaty bardziej zindywidualizowane. Nie stosuje się w nich typowego modelu zamków. Nawet one zostają przystosowane do specyfiki danego uzębienia. O ile cechuje je wyższa cena, to wiążą się z poważną oszczędnością czasu. Aparat zostaje przygotowany nie w czasie wizyty u ortodonty, a w laboratoryjnym zaciszu. Na wizycie następuje wyłącznie montaż.

Aparaty WIN to jeden z wygodniejszych w używaniu modeli. Dzięki niskiemu profilowi i płaskim zamkom nie powoduje dyskomfortu towarzyszącego wielu innym rozwiązaniom.

Jakie są wskazania?

Podstawowym wskazaniem mogą być schorzenia zgryzu, szczęki czy zębów, którym jednocześnie towarzyszy odwapnianie szkliwa. Wskazaniem może być także obawa, że dojdzie do poważnych przebarwień w związku z leczeniem ortodontycznym.

Aparatem takim można leczyć praktycznie każde schorzenie ortodontyczne, jakiego możesz doświadczyć. Ma on takie same zastosowania, jak aparat klasyczny. Jedyną różnicą są walory estetyczne i większy komfort noszenia urządzenia.

Istnieje tylko jedno, jedyne przeciwwskazanie. Aparat lingwalny nie będzie w stanie pomóc osobom, które borykają się z wszelkimi chorobami atakującymi przyzębie.

Aparat lingwalny w Warszawie

Warszawa to największe miasto w Polsce. Zatem spotkają w nim Państwo setki ortodontów i ortodontek, którzy chętnie zamontują Ci aparat lingwalny. Jednak warto sprawdzić lekarza przed podjęciem leczenia u niego. Warto sprawdzić opinie pacjentów w wyszukiwarkach internetowych czy serwisach gromadzących opinie o medykach i ich usługach.

Aparat lingwalny w Warszawie to usługa obarczona ryzykiem powikłań, jeśli zostanie niewłaściwie przeprowadzona. Dlatego czynnikiem o bardzo dużym znaczeniu są też dodatkowe szkolenia i doświadczenie lekarza prowadzącego zabieg montażu.

Procedurę montażu rozpoczyna czyszczenie zębów. Po ich oczyszczeniu za pomocą kleju montuje się zamki. Zabieg może zająć sporo czasu. Niemniej powinni Państwo poświęcić dowolną ilość czasu, by zabieg został przeprowadzony w pełni poprawnie. Zabieg standardowo pochłania od półtorej do dwóch godzin.

Ceny zabiegu i samego urządzenia są bardzo zróżnicowane. Jednak powinni Państwo pamiętać, że niska cena nie jest walorem, jeśli idzie za nią gorsza jakość.